ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
meda elvana 2012 BAJRAM nokia double komandat nika dashuri numrin loja numri druri kosoves ismajli celular anglisht gashi murlan beqiri genta PORNO krasniqi dashurie shkronja gjata
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Ēeta e Ukė Sadikut nė mbrojtje tė trojeve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Ēeta e Ukė Sadikut nė mbrojtje tė trojeve   Thu Jul 10, 2008 2:09 pm

Ēeta e Ukė Sadikut nė mbrojtje tė trojeve etnike shqiptare


Krahina e Llapushės, si edhe ēdo krahinė shqiptare ishte gjithmonė vend i trimave tė besės e kuvendit, tė qėndresės dhe tė heorizmit ndėr shekuj. Nė gjirin e saj lindėn dhe u strehuan trimat e lirisė shqiptare dhe, kurdoherė qė kėrkoi liria e atdheut, aty gjeti mbėshtetjen, mbrojtjen dhe qėndresėn heroike. Llapusha ėshtė vend i luftėrave tė pėrgjakshme me hordhitė turke e sllave, vend ku armiqtė e tė gjitha kohėrave lanė eshtrat e tyre, nga pushka e trimave e trimėreshave tė kėsaj krahine zėmadhe shqiptare.
Njėra ndėr ēetat kryengritėse dhe mė kryesorja e krahinės sė Llapushės ishte edhe Ēeta e trimit e komandatit famėmadh, Ukė Sadikut (1907-1947), birit tė Luanit tė Kosovės - Sadik Ramė-Gjurgjevikut (1872-1944).
Se nė ē“rrethana ėshtė formuar dhe ka zhvilluar aktivitetin e saj luftarak e patriotik kjo ēetė do tė bėjmė fjalė nė vazhdim tė kumtesės sonė.
Fundi i nėntorit tė viti 1944, ishte pikėnisje e aktivitetit luftarak tė Ukė Sadikut, tė vėllait Shabanit (1910-1945), tė birit Skėnderit dhe kushėrinjve tė tij. Kėtu ishte fundi i udhėheqjes sė tij si nėnprefekt i rrethit tė Rahavecit. Sapo doli nė mal, Ukė Sadiku nisi formimin e ēetės sė tij, nė malin e Gjurgjevikut, ku iu bashkuan shumė luftėtarė, bijė tė shqipes, qė pėr ideal kishin lirinė dhe bashkimin e Trojeve Etnike Shqiptare.

Para se tė bėjmė fjalė pėr aktivitetin luftarak e atdhetar tė Ēetės sė Ukė Sadikut, do t“i rrekemi pak historikut tė familjes sė tij, Sadikramėve tė Gjurgjevikut tė Madh tė Llapushės. Familja e Sadikramėve, brez pas brezi ka dhėnė bijė tė fjalės e kuvendit, bijė tė hutės e tė pushkės, bijė qė jetėn flijuan pėr Shqipėrinė etnike. Qė nga brezat mė hershėm, Alimetėt e Nepolės dhe tė Gjurgjevikut e nė vazhdimėsi Sadikramėt e Gjurgjevikut nė krye me Sadik Ramėn, Met Ymerin, Tahir e Bali Fazlinė etj., tėrė jetėn ishin nė shėrbim tė adheut dhe lirisė sė tij.
Ashtu siē veproi i ati, Luani i Kosovės - Sadik Rama, nė rrugėn e tij plotė rreziqe e sakrifica vazhduan edhe dy bijtė: Ukė Shaban Sadiku. Mbi tė gjitha pėr kėta trima ishte liria e atdheut, e tė tjerat nuk kanė vlerė, pa marrė parasysh sakrificat. Aty ku e la i ati, Sadik Rama, e vazhduan dy bijtė e tij, Uka e Shabani, tok me kushėrinjtė dhe tė gjitha ata trima tė lirisė shqiptare qė iu bashkangjitėn atyre, nė luftė kundėr hordhive serbo-ēetnike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ēeta e Ukė Sadikut nė mbrojtje tė trojeve
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Historia Shqiptare-
Kėrce tek: