ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
numri beqiri meda elvana murlan druri loja ismajli dashurie PORNO double dashuri krasniqi nokia numrin celular genta shkronja gjata gashi 2012 komandat anglisht kosoves nika BAJRAM
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Jo pėr lypėsit e mendimit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Jo pėr lypėsit e mendimit   Thu Jul 10, 2008 2:06 pm

Jo pėr lypėsit e mendimit

LypėsI krenar ėshte njėsoj si ai qė mendon se "di gjithcka" dhe nuk ka nevojė tė mėsojė; apo si njė komb qė thotė se ėshtė mė i miri apo mė i lashti dhe ka shumė pak tė tregojė. Pėr kėta si dhe pėr lypėsin, vetėm njė mendim i arsyeshėm mjafton pėr tė lėnduar krenarinė boshe apo kotėsinė e tyre.

Astrit Lulushi

Kur njė lypės kėrkoi lėmoshė, kalimtari e tha "A nuk tė vjen turp qė lyp, kur je nė gjendje tė punosh?" - "Zotėri" iu pėrgjegj lypėsi. "Tė kėrkova para dhe jo kėshilla", dhe i ktheu kurrizin me pėrcmim. Kjo fabul ėshtė thėnė nga Volteri 300 vjet mė parė, qė ia kishte thėnė njė tregtar e ku i fundit e kishte ndeshur si gojėdhėnė diku ne Indi. Nė se sot njė lypėsi i jepet njė kėshillė e ngjashme, pergjigja do tė ishte pak a shumė e njejtė.
LypėsI krenar ėshte njėsoj si ai qė mendon se "di gjithcka" dhe nuk ka nevojė tė mėsojė; apo si njė komb qė thotė se ėshtė mė i miri apo mė i lashti dhe ka shumė pak tė tregojė. Pėr kėta si dhe pėr lypėsin, vetėm njė mendim i arsyeshėm mjafton pėr tė lėnduar krenarinė boshe apo kotėsinė e tyre.
Njė komb nuk ėshtė i shquar vetėm sepse ėshtė i lashtė, por edhe sepse dija e kultura e tij ka rrjedhur pa ndėrprerje. Kjo e bėn atė tė shquhet e tė pasurohet, por jo nė kuptimin e sotėm vendor tė famės e pasurisė.
Thuhet se librat a shkrimet mė tė dobishėm janė ato ku vetė lexuesi bėn gjysmėn e punės; ku ai zhvillon idenė e hedhur nga autori, ndreq cfarė ėshtė e pasaktė dhe duke arsyetuar forcon atė qė duket e dobėt.
Por kjo ndodh vetėm nė rastet kur libri lexohet nga njerėz me dije, ngaga ata qė e pranojnė se nuk dijnė. Sa keq qė "lypsarė jo-tė mendimit" nuk janė tė pėrgatitur pėr njohuri. Sa keq qė leximi kurrė nuk do tė bėhet ushqimi i tyre mendor, pėrndryshe sot do tė kishte mė pak tė tille.
Kur dėgjohet tė thuhet se ekzistojnė disa tė verteta, si "kėshilla e kalimtarit", qė nuk duhen thėnė apo duhen mbajtur tė fshehura nga "lypėsit", kjo nuk duhet tė merret me shumė shqetėsim, sepse si lypėsi, njerezit qė nuk lexojnė, nuk duan tė dijnė; pasuria e qejfi ėshtė missionin i tyre, si ata qė punojnė 5-6 ditė nė javė dhe ditėn e shtatė i gjen duke pirė.
Me pak fjalė, veprat e shkrimtarėve duket se janė berė vetėm pėr ata qė shkruajnė, por edhe pėr lexuesit e tjerė apo pėr cdo njeri tė ndershėm qė duhet tė pėrpiqet tė shkruajė pa u mburrur se po bėhet shkrimtar.
Kohajavore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Jo pėr lypėsit e mendimit
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Historia Shqiptare-
Kėrce tek: