ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Shqipėria Dhe Shba Nė Arkivat E Uashingtonit (1)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Shqipėria Dhe Shba Nė Arkivat E Uashingtonit (1)   Thu Jul 10, 2008 1:58 pm

SHQIPĖRIA DHE SHBA NĖ ARKIVAT E UASHINGTONIT (1)

Delegacioni amerikan nė Konferencėn e Paqes nė Paris

Menjėherė pas hyrjes sė SHBA nė luftė, nė prill tė vitit 1917, diplomacia amerikane filloi tė pėrgatitet pėr marrėveshjen e paqes sė pasluftės. Ideja mbi formimin e njė organi, i cili do tė kryente studimin e detajuar tė tė gjitha ēėshtjeve qė eventualisht do tė merreshin nė shqyrtim, i takon presidentit Uilson dhe kėshilltarit tė tij tė afėrt Eduard Hauz, madje gjurmėt e para tė ēojnė tek Ministria e Punėve tė Jashtme, Departamenti i Shtetit dhe shefi i tij, Robert Lansing.

Haris Silajxhiq

Nė ēdo rast amerikanėt dėshironin qė ky komision tė formohej sa mė shpejt dhe mundėsisht nė fshehtėsi. Sipas propozimeve tė para, kjo zyrė, siē u quajt nė fillim duhej tė pėrbėhej nga pesė ekspertė, tė cilėt do tė punonin nėn kontrollin e shefit tė Departamentit tė Shtetit. Zyra, megjithatė, pėr njė vit u ngrit nė nivelin e Komisionit Hetimor, i cili nė tetor tė vitit 1918 numėronte 126 bashkėpunėtorė tė profileve tė ndryshme. Figurat mė tė spikatura tė kohės qė bėnė pjesė nė kėtė Komision janė Xhejms Shtovell, Dejvid Hanter Miler, Uollter Lipman, Sidney Mizes, Isaia Bouman e tė tjerė.
Ky Komision kreu studime qė pėrfshinė gati tė gjithė botėn dhe pėrgatiti rreth 2.000 informacione dhe 1.000 harta tė ndryshme. Nė kėto informacione u mbėshtet presidenti Uilson, kur dha nė katėrmbėdhjetė pika zgjedhjet territoriale, me rastin e propozimeve pėr marrėveshjen e paqes. Komisioni funksionoi si organ i veēantė deri nė dhjetor tė vitit 1918, kur u pėrfshi nė punėn e delegacionit amerikan nė Konferencėn e Paqes. Njėzet e tre anėtarė tė kėtij Komisioni iu bashkėngjitėn presidentit Uilson nė Konferencėn e Paqes tė Parisit.
Koncepti mbi detyrat dhe mėnyrėn e punės sė Komisionit Hetimor pėrmbahen nė qėndrimet fillestare, qė Amerika zyrtare mori nė lidhje me problemet e Evropės nė kohėn e luftės, si dhe nė rolin qė do tė luante nė Paris delegacioni amerikan. Nė njė memorandum tė Robert Lansingut, nė formėn e pyetėsorit, shtrohen pyetje tė karakterit parimor: deri nė ē`masė SHBA duhet tė marrin pjesė nė rregullimin e kufijve evropianė; a ėshtė e nevojshme qė pėr zgjidhjen e ēėshtjeve territoriale tė merren si bazė raca, gjuha dhe feja apo ndoshta edhe afiniteti politik ekzistues; a duhet SHBA tė shkojnė mė tej se tė rėnit dakord ose jo mbi ēėshtjet e kufijve dhe mbi njė bazė tjetėr, krahas kėsaj; sa rregullimi i kėtyre kufijve do tė pėrmbajė elemente tė jostabilitetit nė tė ardhmen? Nė Ballkan, sipas mendimit tė Lansingut, duhet tė vėzhgohet me kujdes ēėshtja e kufijve dhe tė vlerėsohet fuqia e "shteteve tė dyshimta", siē ėshtė Shqipėria. Nė procesin e rregullimit tė problemeve tė disa kufijve, siē janė ata ndėrmjet Shqipėrisė dhe Jugosllavisė, ėshtė e nevojshme tė merren parasysh edhe faktorėt ekonomikė - siē janė afrimi nė portet detare, faktorėt e tregut, nė mėnyrė qė tė mos shkohet nė shkėputje tė njėsive ekonomike. Komisioni, sipas mendimit tė Departamentit tė Shtetit, duhej tė jepte informacion pėr pjesėmarrjen e popujve nė drejtimin e njė vendi konkret dhe pėr aftėsitė e kėtij populli qė tė drejtojė veten. Nga kjo rridhte problemi i njohjes sė qeverive tė pėrkohshme dhe ndihma eventuale qė SHBA-ja do t`u jepte atyre, si dhe ofrimi i mbrojtjes pėr njė kohė tė caktuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shqipėria Dhe Shba Nė Arkivat E Uashingtonit (1)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Historia Shqiptare-
Kėrce tek: