ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
krasniqi loja gjata numri ismajli BAJRAM beqiri dashurie 2012 PORNO nika double anglisht genta nokia dashuri shkronja druri celular elvana kosoves numrin gashi komandat murlan meda
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Kryengritja Shqiptare Pėr Liri dhe Golgota Serbe-nė Kosovė Po Lufton Davidi me Goliat

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Kryengritja Shqiptare Pėr Liri dhe Golgota Serbe-nė Kosovė Po Lufton Davidi me Goliat   Thu Jul 10, 2008 1:57 pm

Kryengritja Shqiptare Pėr Liri dhe Golgota Serbe-nė Kosovė Po Lufton Davidi me Goliatin (1)

Nė udhėkryqin e tri kontinenteve

Gjekė Gjonlekaj

Poetėt, siē thuhet, janė zėri paralajmėrues i ngjarjeve dhe adhurimeve njerėzore e kombėtare. Ata merren gjithherė me aktualitetin dhe, pikėrisht, edhe nė kėtė kohė kur popullin shqiptar e ka kapluar dhembja e mjerimi, lexuesi pėrkujton vargjet poetike tė Fan S. Nolit dhe fiton pėrshtypjen se ato vargje i janė kushtuar Kosovės:

Ku e lam` e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer-mileti.
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė...

Marsi e prilli, siē dihet, janė dy muajt mė tė bukur tė stinės, por shqiptarėve shpeshhere u kanė sjellė dhimbje, tragjedi dhe mbase edhe humbjen e lirisė kombėtare. Nėpėr mote gjatė kėtyre dy muajve, vdiqėn ose u vranė shumė personalitete tė shquara tė historisė dhe kulturės shqiptare.
Tragjeditė po pėrsėriten, ashtu si u pėrsėrit edhe kjo sivjet nė Kosovė (1981), ku Jugosllavia u vėrsul me tmerrin mė tė madh, dhe skenat e kėsaj vėrsuljeje nuk janė parė qė nga Lufta II Botėrore. Ushtria, policia dhe organet e sigurimit jugosllav po e keqtrajtojnė popullin shqiptar, i cili po vuan pėr mė tepėr se njė shekull nėn robėri.
Njė ditė mjerimesh ėshtė e gjatė, e jo mė shekuj te tėrė! Nė kėtė kohė tė keqe kur popullin shqiptar e ka mbuluar zia dhe mjerimi, secili prej nesh ėshtė i preokupuar se si tė gjendet rruga qė edhe ky popull shumė i vuajtur t`i hedhė prangat e robėrisė dhe natyrisht tė ndryshojė gjendjen e tij shoqėrore dhe politike. Rastet e tilla janė shqetėsuese, kur sheh sa tė pazotėt jemi pėr t`i dalė nė ndihmė popullit tonė. "Nga njė shqiptar i Amerikės kisha dėgjuar moton: "Ne jemi tė mėdhenj pėr punė tė vogla, e tė vegjėl pėr punė ta mėdha"
Megjithato vuajtje, prapėseprapė ishim krenarė dhe te lumtur dhe nė kėtė kontekst duhet tė falėnderojmė Perėndinė pėr vetitė e mira qė na dha, e bashkė me to edhe tokėn tonė tė cilėn, siē ka pasė thėnė i moēmi:" Mė vėshtirė ėshtė ta ruash sesa ta fitosh". Toka jonė nė udhėkryqin e tri kontinenteve, dhe me bukuritė e shumta natyrore, mjerisht u bė lakmi pėr grabitqarėt e ndryshėm, sidomos pėr popujt fqinj. Kohė pas kohe tė huajt shkelėn me kėmbė tė hekurt mbi tokėn tonė, aq sa njė shumicė e popullit pėr tė shpėtuar jetėn iu qep maleve te ashpra shqiptare plot bore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kryengritja Shqiptare Pėr Liri dhe Golgota Serbe-nė Kosovė Po Lufton Davidi me Goliat
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Historia Shqiptare-
Kėrce tek: