ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Pa U ckri En Shtat E Shtatdhet Na Rob Kujna Skem Me U Ba

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Pa U ckri En Shtat E Shtatdhet Na Rob Kujna Skem Me U Ba   Thu Jul 10, 2008 1:57 pm

PA U ĒKRI EN SHTAT E SHTATDHET NA ROB KUJNA SKEM ME U BA

Pa u ckri en shtat e shtadhet na rob kujna skem me u ba
Lidhja Shqiptare,qe u themelua me 10 qershor1878 ne Prizren,shenon nje nga ngjarjet me te shquara ne historine e popullit tone.
Ajo shenoi nje etape me te larte ne levozjen kombetare shqiptare drejt pavarsise.
Ne kushtet teper te nderlikuara te brendshme enderkombetare kur Perdandoria Osmane kishte marrenenper kembe te drjetat kombetare te popullit tone,kur
Fuqite e Mesha imperialiste synonin copetimin e Shqiperise dhe shtetet ballkanike fqinje kishin zgjatur kthetrat e tyre kush ekush te grabiste me teper nga viset shqiptare,u formua ne Prizren Beselidhja Shqiptare,qe hyri ne histroi me emrin,,lidhja Shqiptare e Prizrenit,,.
Kjo organizate e madhe politike-ushtarake qe ne fillim mori ne dore organizimin dhe drejtimin e luftes shume forntesheqe do te bente populli shqiptar per te mbrojtur me arme ne dore te drejtat e veta kombetare,teresine tokesore te Atdheut dhe per te realizuar bashkimin e tij
ne shtetin e vet kombetar.
Lidhja Shqiptare u krijua ne kushtehistoriko-shoqerore te caktuara.
Ajo ishte vazhdimi i lufterave heroikeqe kishte bere populli yne gjate shekujve per liri e pavaresi,per token,per gjuhen,pecjelle vitet,dekadat e shekujtme
kryengritje te stuhishmeShtypjes kombetare e polotikes antishqiptare qe po ndiqte Perandoria Osmane, duke i mohuar popullit tone edhe kombesine, iu shtua edhe synimet
imperialistete Fuqive te Medha evriopiane si dhepolitika ekspansioniste qe po ndiqnin me kokefortesi shtet shoviniste ballkanike ndaj Shqiperise.
Qeverite shoviniste serbe e malazeze,te etuara per grbitje e pushtime dhe te ndersyera nga Rusia cariste, sulmuan me ushtrite e tyre agresive viset shqiptare ne veri dhe ne verilindje te Shqiperise
Serbia, duke bere masakra shfarosese ne mase, mbyti ne gjak dhe shpernguli ne mase popullsine vendese ne krahinat shqiptare te pushtuara.
Princi Milan i Serbise,me qeellim qe te perjetesonte pushtimin ne krahinat shqiptare,ne nje urdher dite,drejtuar trupavete tij agresiva qe kishin hzre ne viset e banuara prej shqiptaresh,i prosiste forcat e tij shoviniste qe:
" Sa me teper shqiptare te shperngulni ju me force, aq me te medha jane meritat tuaja para atdheut").
Sic shihet qeveria e Serbise ne planin e saj stragjek kishte shpopullimin e viseve te pushtuara dhe
shtrirjen e pushtimit sa me thelle ne tokat shqiptare duke perfshire Kosoven ,Rrafshin e Dugagjinit etj.
Knjay Nikolla e Malit te Zi me ushtrine etij sulmoi viset shqiptare ne veri me pikesyni, per te shtrire pushtimin e tij deri ne lumin Drin .
Mirepo hovin e ushtrise agresive malazeze e thyen forcat popullore te viseve te sulmara.
Qe nga i riu gjer te plaku, u bene mur i pakapersyeshem dhe, duke luftuar si luane, frenuan marshimin e agresoreve
shoviniste qe synonin te pushtonin edhe Shkodren:

U nis shkjau*me bataliona
Ne Shkoder desh per me hi
Ne Rezikaqe do asllana,
Aty e thzen kuvendin e tij.)

Traktati ruso-turk i Shen Stefanit (mars 1878)kur Turqia e mund nga Rusia cariste , zgjeronte shtetet shoviniste fqinje ne kurriz te Shqiperis.
Ai"i conte kufijte e Bullgarise, se mbeshtetur nga Rusia cariste, thelle ne tokat shqiptare, perfshire tetoven duke vene ne rrezik teresine tokesorete Shqiperise.
Teresise tokesore te Shqiperise,mbare popullit tone.perpos pushtuesve osmane qe i kishte ne truall, tani po i kecenoheshin si asnjehere tjeter rreziqe te medha, copetimit tokave shqiptare , nenshtrimi, skllaverimi, shkombetarizimit dhe zhdukja etij si popull esi komb nga harta politike e botes.
Oreksin e qarqeve shoviniste te shtetevefqinje per t'u shtrirembi viset shqiptare e ndesyen per se tepermi Fuqite e Medha imperialiste te Evropes vecanerisht Rusia cariste
Ne rrethana teper te nderlikuara historike magat popullore rreken armet pet te mbrojtur me gjak trojet e veta dhe drejttat kombetare pa pushuar luften per liri e autonomi.
Per ta shpetuar kombin nga rreziqet qe po i turreshin nga te tera anet, kerkohej nje udheheqjene shkalle kombetare.Per kete qellim, figurat me te ndritura te popullit shqiptar, vellezerit Abdyl e Sami Frasheri, Pashko Vasa, Vani Vreto Zija Prishtina,Hasan Tahsinietj, me 1877 krijuan ne Stamboll Komitetin Qendror per Mbrojtjen e te Drejtave te Kombesise Shqiptare.
Per t'i shkrire levizjet masive krahinore ne nje levizje te fuqishme kombetare dhe per ta udhehequr ate nga nje qender e vetme, nen drejtimin e Komitetit teStambollit u krijua organizata e madhe politike-ushtarake, Lidhja Shqiptare e prizrenit.
Ne Kuvendin e madh historik te Beselidhjes Shqiptare te Prizrenit, frymezuesi dhe udheheqesi i shquar politik i Lidhjes
Shqiptare,Abdyl Frasheri, midis te tjerash tha :
" Qellimi i kuvendit eshte qe t'ua presin hovin armiqve te pashpirt, duke lidhur besen shqiptare dhe duke u betua qe t'i mbrojme me gjak trojet tona qe na kane lene gjysherit dhe stergjzsherit tane')
Kuvendi Kombetar i Lidhjes Shqiptare qe u mbajt me 10 qershor 1878 ne Prizren, mori persiper drejtimin e luftes shqiptare" ..
Per te mbrojtur dhe per te unifikuar tokat shqiptare nga roberia e osmaneve, nga roberia e intrigat e fuqive imperialiste, nga shovinistet serbe, malazez Tragtati i Shen Stefanit etj")
Per realizimin e ketyre detyrave themelore Lidhja krijoi ne gjithe vendin organizmat esaj drejtuesepolitike ushtarake dhe formacionet e armatosura, te cilat do te mbronin mearme ne dore interesat me te larta
kombetare, duke luftuar njekohesisht si kunder synimeve imperialiste e lakmive shoviniste edhe per bashkimin kombetare, dhe krijimin e shtetit shqiptar autonom.
Lidhja Shqiptare e Prizrenit, qe ne fillim, ne permjet memorandumit qe i dergoi perfaqesuesit te Anglise ne Kongresin e Berlininit, kryeministrit Dizraeli, ne emer te popullit shqiptar u beri te ditur Fuqive te Medha, shteteve shoviniste fqinje, dhe botes mbare se popullit shqiptar do te mbronte me gjak cdo pellembe te trojeve te veta dhe njekohsisht do te luftonte deri ne fund per te shkeputur prangat e roberise, per te rifituar lirine e grabitur, te drejtat kombetare te marra neper kembe dhe theksonte se shqiptaret jane"...te gjithe ushtare, te mesuem nder rreziqe e te forcuem ne te gjitha mundimet e luftes")

Memorandume te tilla Lidhja u dergoi perfaqesuesve te Fuqive te Medha

Portes se Larte gjate gjithe periudhes trevjecare te saj.
Memorandume proteste iu derguan Fuqive te Medha dhe Portes se Larte dhe nga komitetet e degeve te Lidhjes nga te gjitha krahinat e Shqiperise, si p.sh nga Kosova, Dibra, Shkodra, Ulqini, Vlora, Gjirokastra, Plava e
Gucia, Ƈameria, etj . etj/
Fuqite e Medha evropiane, duke ndjekur nje politike imperialiste, nuk peerfillen zerin e fuqishem te njerit nga popujt me te vjeter ne Evrope.
Ato, per te kenaqur interesat interesat e veta imperialiste dhe lakmite e klikave shoviniste te shteteve ballkanike, qe po ndiqnin nje politike te ethshme ekspansioniste ne kurriz te Shqiperis, ne Kongresin e Berlinit vendosen copetimin e tokave shqiptare, duke u dhene shteteve shoviniste fqinje krahina te tera shqiptare.
Poeti popullor me nje krenari kombetare, me besim te patundur ne forcen e armeve dhe te trimerise shqiptare, paralajmeron Fuqite e Medha qe te mos luanin me fatet e popullit shqiptar,, se " ka trima Shqiperia" dhe do te gjenin ate qe nuk e prisnin:

Frenk*)e gjec nga njerezia,
Se se" humbi Shqiperin
. . . . . . . . .. . . .. . . . .
.. . . . .
. .. . .. .. . . .. . . . . . ..
. . . . . .
harruat Shqiperine,
q"i ka trimat si shahine! )

Vendimet historike te Beselidhjes shqiptare, qe shprehnin thellesisht aspiratat e mbare popullit shqiptar te etur per liri e pavaresi dhe per perparim shoqeror, u perhapen me shpejtesine e rrufese.
Ne te kater anet e viseve shqiptare menjehere u krijuan deget e Lidhjes dhe prane tyre repartet e armatosura per te mbrojtur tokat shqiptare nga synimet imperialiste e lakmite e shovinisteve fqinje, duke luftuar njekohesisht deri ne fumd per autonomi territoriale administrative,
Pas epokes se lavdishme te Skenderbeut, per here te pare, ne shkalle kombetare, i gjithe popull shqiptar, i bashkuar rreth Lidhjes Shqiptare, po jetonte castet e nje bashkimi te fuqishem luftarak, te nje patriotizmi te flakte, te nje ndjenje te larte te detyres ndaj Atdheut te roberuar, qe po i kercenoheshin copetimi e zhdukja.
Lidhja Shqiptare e Prizrenit, qe i pat rrenjet e saj te thella ne vete popullin qe e lindi, ne lufterat e tij te pareshtuara kunder pushtuesve osmane per liri e pavaresi, drejtesi e perparim dhe tani kundeer synimeve
imperialiste te Fuqive te Medha dhe lakmive te shteteve shovinise fqinje i dha popullit shqiptar te parin program politik e ushtarak ne shkalle kombetare dhe caktoi stralegjine e taktiken e saj.Ajo hodhi themelet e nje
kryengritjeje popullore te organizuar , ku poplli shqiptar si nje trup i vetem rroku armet dhe luftoi me vetmohim njekohesisht ne dy fronte; kunder pushtuesve osmane , qe i kishte ne truall, dhe kunder lakmive te shteteve
shoviniste fqinje, prapa te cilave qendronin Fuqite e Medha imperialiste, te cilat po ndiqnin nje politike te egee imperialiste agresive antishqiptare.
Lidhja Shqiptare me ne krye udheheqesit me besnike, largpames e konsekuente si Abdyl Frasheri, Sulejman Vokshi etj. Zhvilloi nje lufte shumefrontshe si ne fushen politike ashtu dhe ne ate ushtarake.
Kjo levizje e fuqishme politike e ushtarake qe la vulen e vet ne epiken tone historike, na thote poeti anonim, alarmoi per se tepermi dhe vurine levizje diplomacine e Fuqive te Medha imperialiste dhe shtetet
shoviniste fiqinje
Pa zgjatje e sterhollime, me pak vargje te daltuara, si me nje komunikate ushtarake, poeto populor na jep shqetesimin dhe alarmin e "shtate krajlave"qe " rrahin telin", mblidhen me ngut e komplotojne kunder interesave
me te larta, me jetike te popullit tone:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pa U ckri En Shtat E Shtatdhet Na Rob Kujna Skem Me U Ba
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Historia Shqiptare-
Kėrce tek: