ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhebraili
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 403
Join date : 11/06/2008
Age : 29
Location : PejaCity

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit   Sun Jul 06, 2008 11:59 pm


Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit Sipas disa vlerėsimeve, gjatė vitit tė kaluar, po thuajse gjysma e numrit tė pėrgjithshėm tė televizorėve tė shitur rreth e rrotull botės kanė qenė pajisje LCD ose plazma, por ajo qė ėshtė mė pak e ditur ė
Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit
Sipas disa vlerėsimeve, gjatė vitit tė kaluar, po thuajse gjysma e numrit tė pėrgjithshėm tė televizorėve tė shitur rreth e rrotull botės kanė qenė pajisje LCD ose plazma, por ajo qė ėshtė mė pak e ditur ėshtė se teknologjia, e cila shfrytėzohet gjatė pėrpunimit tė kėtij lloji tė pajisjes, dukshėm ndikon nė ngrohjen globale.

Ekspertėt kanė bėrė tė ditur se gjatė njė pjese tė caktuar tė pėrpunimit tė LCD dhe plazma ekraneve, shfrytėzohet njė gaz NF3 (trifluoride azot), i cili ėshtė madje 17 mijė herė mė i rrezikshėm se sa dyoksidi i karbonit, qė deri tash ėshtė llogaritur si shkaktar kryeson i ngrohjes globale.

Kėto tė dhėna, i ka publikuar profesor Michael Prather nga Univesiteti i Kalifornisė, nė revistėn e njohur New Scientist. Sipas prezantimeve tė tij, vetėm kėtė vit nė atmosferėn e tokės janė lėshuar rreth 4 mijė tonė NF3, ndėrsa kjo shifėr gjatė vitit tė ardhshėm parashihet tė dyfishohet.

Sipas Prather, ėshtė fjala pėr njė problem shumė serioz, dhe kjo pėr faktin se gazi NF3, i cili shfrytėzohet pėr prodhimin e LSD dhe plazma ekraneve, nuk ėshtė i mbuluar me marrėveshjen e Kyotas, qė ka pėr qėllim uljen globale tė emetimit tė gazrave tė rrezikshėm nė rrethinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.kosova.li
 
Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: