ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
celular komandat BAJRAM shkronja dashuri meda double genta nika gashi numri dashurie 2012 gjata kosoves ismajli beqiri nokia PORNO murlan anglisht druri loja elvana krasniqi numrin
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Edhe njė celular i pajisur me Linux

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhebraili
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 403
Join date : 11/06/2008
Age : 28
Location : PejaCity

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Edhe njė celular i pajisur me Linux   Fri Jul 04, 2008 6:36 pmPasuesit e lėvizjes open source dhe adhuruesit e Linuxit mė nė fund po ia arrijnė qėllimit edhe nė planin telekomunikativ – ėshtė paraqitur edhe celulari i dytė i kompanisė Openmoko, i cili vihet nė funksion nga platforma ‘e hapur’.

Kompania Openmoko nga Tajvani prej dje nė treg ofron pajisjen e emėruar Neo FreeRunner – smartphone i bazuar nė Linux, pjesėt harduerike tė cilės nė tėrėsi i janė pėrshtatur filozofisė open source (kod i hapur). Pėr mė shumė, kompania pohon se pajisja do tė shitet me pajisje pėr hapjen e shtėpizės nė mėnyrė qė shfrytėzuesit tė mund tė kanė qasje tė plotė nė tė gjitha komponentėt harduerikė.

Sa i pėrket anės harduerike, Openmoko Neo FreeRunner shitet nė dy variante - 850MHz apo 900 MHz Tri-band GSM, e qė tė dyja pajisjet pėrmbajnė 128 MB WSDRAM dhe 256 MB NAND memorie flash, ekran 2.8 inēėsh (480 x 680) tė ndjeshėm nė prekje, Wi-Fi 802.1 1b/g, AGPS, GPRS 2.5G dhe Bluetooth. Sa i pėrket platformės e cila e vė nė funksion pajisjen, bėhet fjalė pėr sistemin e pėrshtatur operativ GNU/Linux i cili nė parim ofron mundėsitė e pėrzgjedhjes sė numrave, dėrgimit tė porosive SMS dhe ruajtjen e kontakteve personale. Tė gjitha detajet tjera teknike nė tėrėsi mund t’i programojnė shfrytėzuesit dhe t’i shtojnė nė pajisjen e tyre si dhe tu ofrojnė ato pa pagesė pėrdoruesve tjerė.

Openmoko Neo FreeRunner pas modelit Neo 1973 ėshtė pajisja e dytė e kėsaj kompanie, dhe mund tė blihet me ēmim prej 399 dollarėsh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.kosova.li
 
Edhe njė celular i pajisur me Linux
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: