ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Qka eshte PHP

Shko poshtė 
AutoriMesazh
drini-89

avatar

Numri i postimeve : 147
Join date : 12/06/2008
Age : 28
Location : Pejė

MesazhTitulli: Qka eshte PHP   Thu Jun 12, 2008 2:59 am

Qka eshte PHP..?

(Personal Home Page)

PHP (Hypertext Preprocesormė parė njihej si „Personal Homa Page Tools“ėshtė gjuhe skripti qė lidhet me C, Perl ose MySQL pėr tė krijuar faqe interneti dinamike dhe interaktive. PHP ėshtė njė Program kompjuterik me Kod te hapur. PHP ėshtė gjuhė qė pėrdoret pėr server programim apo siē njihet ndryshe si programim i faqeve dinamike. Meqe browseri dhe vete protokolat e internetit njohin vetem kodi HTML, PHP ėshtė programim qė ndodhen nė server, ēdo manipulim, ēdo operacion qė kryhet nga PHP kryhet nė server e nė browser cdo gje shfaqet si HTML, kjo do te thote se per te punuar nė PHP duhet patjetėr tė kesh tė instaluar server e nė ketė rast me qe kemi tė bejm me "Open source" (Kod i hapur) serveri perkates ėshtė Apache . Apache server ėshtė server pėr sistemet a hapura operative siē ėshtė Linuxi , por mund te instalohet edhe nė Windows sistemet operative. PHP bashkė me Apache janė njė ndėr veglat mė tė perdorura pėr programim tė faqeve dinamike nė ditėt e sotme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Peja-Online.Tk/
 
Qka eshte PHP
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tutorials & Mesime-
Kėrce tek: