ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Masakra E Reēakut- Krim Kundėr Njerėzimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Masakra E Reēakut- Krim Kundėr Njerėzimit   Sun Jun 15, 2008 4:25 am

--------------------------------------------------------------------------------

Me rastin e shtatė vjetorit tė Masakrės sė Reēakut:

MASAKRA E REĒAKUT- KRIM KUNDĖR NJERĖZIMIT

Sheradin Berisha

-Nė orėt e hershme tė mėngjesit tė datės 15 janar 1999,fshati Reēak(komuna e Shtimjes)u sulmua nga formacionet militare dhe paramilitare serbe.Pas granatimeve nga altileria e rėndė ushtarake,kėto forca nė orėt e paradites u futėn nė fshat dhe i filluan bastisjet shtėpi mė shtėpi. Nė kėto ēaste tė rėnda,disa fshatarė gjatė pėrpjekjeve tė tyre pėr t“u larguar nga shtėpitė e veta u kapėn nga forcat kriminale serbe,dhe pa hezitim u vranė e u masakruan nė disa lokalitete tė fshatit.Ndėrkaq,njė grup tjetėr prej 25 mashkujve,u pėrpoqėn tė fshiheshin nė njė ndėrtesė,por ata u zbuluan nga njėsitė kriminale tė vdekjes.

Kriminelėt serb,kėta civilė shqiptarė tė pafajshėm,pasi i rrahin mizorisht,me kondak tė pushkėve,me shqelma,me dru,me zinxhirė…,e me gjėsende tjera tė forta,i nxjerrin nga Reēaku,i grumbullojnė nė njė kodėr tė afėrt mbi fshat,dhe me gjakftohtėsi tė madhe,njė nga njė i pushkatojnė dhe i masakrojnė.Gjatė kėtij operacioni shfarosės,u vranė 45 civilė tė paarmatosur,nė mesin e tė cilėve ishte edhe njė grua.
Tė nesėrmen (mė 16 janar) nė vendin e krimit,kishte dalur edhe shefi i Misionit tė OSBE-sė,ambasadori amerikan William Woker dhe pasi kishte parė trupat e pajetė tė shqiptarėve,pa hamendje kėtė masakėr rrėnqethėse e quajti krim kundėr njerėzimit.

Atė ditė janari,nė Reēak u vrarė e u masakruar pamėshirshėm:

1.Lute Asllani;
2.Banush Azemi;
3.Ragip Bajrami;
4.Halim Beqiri;
5.Rizah Beqiri;
6.Zenel Beqiri;
7.Lutfi Bilali;
8.Ajet Emini;
9.Bujar Hajrizi;
10.Myfail Hajrizi;
11.Skėnder Hajrizi;
12.Haqif Hysenaj ;
13.Hajriz Ibrahimi ;
14.Hakip Imeri;
15.Murtez Imeri ;
16.Nazmi Imeri;
17.Mehė Ismajli;
18.Muhamet Ismajli;
19.Ahmet Jakupi;
20.Eshref Jakupi;
21.Hajriz Jakupi;
22.Mehmet Jakupi;
23.Xhelal Jakupi ;
24.Jashar Jashari;
25.Raif Jashari ;
26.Shukri Jashari;
27.Fatmir Limani;
28.Nexhat Limani;
29.Salif Limani;
30.Bajram Mehmeti;
31.Hanumshah Mehmeti;
32.Arif Metushi;
33.Haki Metushi;
34.Ahmet Mustafa;
35.Asllan Mustafa;
36.Muhamet Mustafa;
37.Sadik Osmani;
38.Jashar Salihu;
39.Shukri Salihu;
40.Bajrush Shabani ;
41.Ahmet Smajlaj;
42.Sheremet Syla ;
43.Shyqėri Syla;
44.Bajram Xheladini;
45.Njazi Zymeri.

***

Vitin qė e lam pas,Lėvizja KAN tani „Vetvendosje“,sė bashku me organizatat“Thirrjet e Nėnave”nga Gjakova,“26 marsi 1999”,nga Krusha e Vogėl,dhe me familjarė tė Reēakut,pasi qė kanė identifikuar presonat(serbė),qė akuzohen nga familjarėt e viktimave,pėr vrasjen dhe masakrimin e bijėve dhe bijave tė tyre,kishin zgjedhur ēarēafin si mėnyrė ,pėr t“i bėrė publike emrat e kriminelėve.

Aktivistėt e kėtyre organizatave,mė 26 mars 2005, 7 maj 2005 dhe 10 qershor 2005,kanė vendosur tre ēarēafė me dimensione 20m x 4m nė ndėrtesat afėr UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės.

-Ēarēafi i parė pėrmbante emrat e 56 personave qė akuzohen nga familjarėt e viktimave si pėrgjegjės pėr vrasjen dhe rrėmbimin e 112 banorėve tė fshatit Krushė e Vogėl.

-Ēarēafi i dytė pėrmbante emrat e 35 personave qė akuzohen nga familjarėt e viktimave si pėrgjegjės pėr vrasjen e 750 banorėve dhe rrėmbimin e 680 tė tjerėve qė ende janė tė pagjetur nga komuna e Gjakovės.

-Ndėrsa nė ēarēafin e tretė kanė qenė tė shkruar emrat e 19 personave qė akuzohen nga familjarėt e viktimave tė Reēakut,pėr vrasjen dhe masakrimin e 45 shqiptarėve tė kėtij fshati.


Nė masakrimin e shqiptarėve tė Reēakut,mė 15 janar 1999,ndėr tė tjerė,kanė marrė pjesė kėta kriminelė:

1.BOZHIDAR MARINKOVIQ
2.ĒEDOMIR AKSIQ
3.ZHIVORAD STOJĒETOVIQ
4.BOGDAN NOJIQ
5.JOVICA STOJKOVIQ
6.MOMIR RISTIQ
7.ZVONKO RISTIQ
8.LJUBOMIR NOJIQ
9.NENAD MARINKOVIQ
10.PAVLE MARINKOVIQ
11.ZORAN NEDELKOVIQ
12.SLLAVISHA MARINKOVIQ
13.VOJISLLAV JANIĒIJEVIQ
14.MILIVOJE ĒANOVIQ
15.JOVICA JOVANOVIQ
16.STOJAN AKSIQ
17.MILORAD KOSTIQ
18.DRAGISHA KOSTIQ
19.DRAGAN TASIQ

Ndonėse janė publikuar emrat e kriminelėve serb,askush nga pėrgjegjėsit e sigurisė nė Kosovė,(policia e UNMIK-ut,SHPK-ja…)dhe as institucionet tjera ndėrkombėtare tė UNMIK-ut dhe ato vendore,deri mė tani(tė paktėn)nuk kanė treguar interesim, pėr t“i arrestuar dhe sjellur ata,para drejtėsisė.Kjo neglizhencė duket se ekziston edhe te organizmat tjerė tė Kosovės,siē janė:Oda e Avokatėve tė Kosovės,Shoqata e Juristėve tė Kosovės….etj

***

Pas pėrfundimit tė luftės,disa organizata joqeveritare vendore dhe ndėrkombėtare ,e sidomos pėrfaqėsues tė OKB-sė,u morėn me hetimin e krimeve tė luftės nė Kosovė.Nė njė shkrim hulumtues pėr masakrėn e Qyshkut(14 maj 1999) tė publikuar nga Michael Montgomery dhe Stephen Smith,hetuesi i OKB-sė pėr krime tė luftės nė Kosovė,z.Dennis Milner,pat theksuar se puna e ekipit tė tij do tė vazhdojė tė fokusohet thuaja tėrėsisht nė rangun e lartė tė regjimit tė tė kryeakuzuarit pėr krime lufte,kryetarit„jugosllav“Sllobodan Millosheviq.

"Mund tė thuhet se Tribunali(i Hagės) as qė ėshtė themeluar ndonjėherė ose kurrė nuk ka pasur pėr qėllim tė vihet pas gjykimit tė akterėve tė krimeve nė nivelet e ulėta",thotė Milner."Ne do tė insistojmė nė atė se ata nė krye janė personat pėrgjegjės...dhe se ata,duke qenė tė implikuar,kanė tėrhequr kėmbėzėn".

Ndėrkaq,edhe M. Cherif Bassiouni,ish-hetues i OKB-sė pėr krime lufte,i cili tash ligjėron nė Universitetin“De Paul“ nė Chicago,mbėshtet fokusimin e Tribunalit tė Hagės mbi Slobodan Milosheviqin dhe bashkėpunėtorėt e tij tė lartė.„Ēėshtja themelore“,thotė ai-„nuk ėshtė nė dėnimin e krimeve tė kaluara, por nė parandalimin e krimeve tė ardhshme“.
Nėse i marrim pėr bazė deklarimet e hetuesve tė OKB-sė,na del se qindra e mijėra kriminelė serbė lokalė dhe komandues tė shumtė tė formacioneve militare dhe paramilitare serbe,qė morėn pjesė drejtpėrdrejtė nė masakrimin e shqiptarėve,nuk do tė arrestohen kurrė dhe as qė do tė dalin ndonjėherė para drejtėsisė ndėrkombėtare dhe vendore.

***

Ne shqiptarėt jemi dėshmitarė pėr krimet e kryera nė Kosovė.Dhe kėto krime,dihet mirėfilli se i ka kryer regjimi serb me gjithė aparatin e tij shtetėror.Prandaj,pėr krimet nė Kosovė nuk mund tė jetė pėrgjegjės, vetėm kryekrimineli Sllobodan Millosheviq me disa bashkėpunėtorė tė rangut tė lartė,siē thonė hetuesit e OKB-sė.
Pėr krimet mizore tė kryera nė Kosovė,pėrveē rangut mė tė lartė shtetėror tė Serbisė,pėrgjegjės janė edhe strukturat tjera mė tė ulėta politike e shtetėrore tė saj,institucionet akademike serbe,siē ėshtė Akademia e Shkencave e Serbisė dhe pėrgjithėsisht intelegjenca serbe…,por mbi tė gjithė pėrgjegjės historik pėr shfarosjen e shqiptarėve,ėshtė kisha serbe nė krye me patriarkun Pavle,e cila nė vazhdimėsi ka qenė mbėshtetėse dhe promotore shpirtėrore e jetėsimit tė platformave antishqiptare,mund tė themi qė nga epoka e Car Dushanit…,e deri nė qershor tė vitit 1999…!!!
Meqė ekzistojnė tė gjitha dėshmitė (inēizime e fotografi tė tė gjitha llojeve tė krimeve nė Kosovė,dėshmi pėr djegjet dhe plaēkitjen e pasurisė sė shqiptarėve,dėshmitarė qė mbijetuan krimet dhe shumė emra tė kriminelėve serb,qė ishin pėrfshirė nė krime…,gjykoj se ėshtė i pajustifikueshėm neglizhenca e institucioneve tė Kosovės dhe organizmave tė tjerė tė shoqėrisė sonė,pėr mosngritjen e aktpadive penale,kundėr kriminelėve veē e veē,nė grupe,si dhe pėr mosngritjen e njė padie penale,kundėr vetė Serbisė(shtetit serb).

Duke pėrfunduar,dėshirojė tė rikujtoi si vijon:

Tė mos e harrojmė tė kaluarėn tonė tė afėrt..,tė mos e harrojmė pėr jetė:

Masakrėn e Reēakut;
Masakrėn e Ēirezit;
Masakrėn e Prekazit;
Masakrėn e Abrisė;
Masakrėn e Likoshanit;
Masakrėn e Rrezallės;
Masakrėn e Izbicės;
Masakrėn e Lybeniqit;
Masakrėn e Padalishtes;
Masakrėn e Qyshkut;
Masakrėn e Rrezallės;
Masakrėn Zahaqit;
Masakrėn e Burgut tė Dubravės;
Masakrėn e Rogovės sė Hasit;
Masakrėn e Krushes sė Madhe;
Masakakrėn e Krushės sė Vogėl;
Masakrėn e Celinės;
Masakrėn e Bellacėrkės;
Masakrėn e Burimit;
Masakrėn e Tususit nė Prizren;
Masakraėn e Therandės;
Masakrėn e Gjakovės;
Masakrėn e Mejės;
Masakrėn e Korenicės....
....e qindra maskara tė tjera...dhe varrezat masive nė Kosovė e nė Serbi...!!!

Tė mos e harrojmė golgotėn shqiptare(shpėrnguljen biblike-masive nga Kosova)tė verės sė vitit 1999.
Tė mos e harrojmė pėr asnjė ēast,sakrificėn mė sublime tė luftėtarėve tė UĒK-sė dhe gjakun e mijėra dėshmorėve,qė ranė nė altarin e lirisė!

Lavdi ju qoftė!
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Masakra E Reēakut- Krim Kundėr Njerėzimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Historia Shqiptare-
Kėrce tek: