ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Azerbaxhianasit janė me origjinė shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Azerbaxhianasit janė me origjinė shqiptare   Sun Jun 15, 2008 4:23 am

TEMA

------

Azerbaxhianasit janė me origjinė shqiptare

Ajdar Farzali Gorgud, njė prej shkencėtarėve tė njohur tė historisė dhe gjuhės azerbaxhanase, ia ka arritur tė lexojė mbishkrimin shqiptar tė lashtė tė njohur nė albanologji si "Epitafi i Sudaligjanit", zbuluar gjatė gėrmimeve arkeologjike nė vitet '50 tė shekullit tė kaluar nė qytetin e Mingaēevirit. Mbishkrimi qė ka mbetur deri tani i palexuar, ka shėrbyer pėr tė ndezur debate tė nxehta. I shkruar nė tė njėjtin alfabet si ato tė Gjemigajas dhe Gobustanit, mbishkrimi thotė: "Bey Abil, size on otuz bir omur ilinize".

Autori i gjetjes arkeologjike thotė se vėzhgimi i kėtij mbishkrimi tė gdhendur mbi njė gur tė dekoruar, me modele ornamentesh tė pasura, me rastin e 41 vjetorit tė njė udhėheqėsi ushtarak shqiptar, edhe njėherė ka shkatėrruar idenė e akademikėve armenas, tė cilėt e pretendojnė trashėgiminė, monumentet, literaturėn dhe kulturėn e lashtė shqiptare, larg sė vėrtetės historike dhe shkencore, dhe riafirmon se kėto territore kanė qenė banuar prej shqiptarėve tė lashtė, tė cilėt kanė luajtur njė rol kyē nė etnogjenezėn e popullit azerbaxhianas.


-------


Ne fakt ..ata qe i kane njohur nga afer azerbaixhanasit thone se ngjajne shume me ne Shqiptaret.

Thuhet se Azerbajxhanasit jane meshkujt me te bukur ne Bote.

Kushedi...
__________________

TiFoz i Chelsea-s Deri n'Vdekje..!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Azerbaxhianasit janė me origjinė shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Historia Shqiptare-
Kėrce tek: