ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Hyrje mbi Sigurimin Fizik tė Rrjetave Pa Tela - Wireless

Shko poshtė 
AutoriMesazh
El-FuegoNumri i postimeve : 159
Join date : 12/06/2008
Age : 105
Location : Peja Morder City

MesazhTitulli: Hyrje mbi Sigurimin Fizik tė Rrjetave Pa Tela - Wireless   Sat Jun 14, 2008 2:59 am

Rrjetat pa tela janė njė mėnyre e lidhjės sė makinave nė LAN. Komunikimi nė rrjeta tė tilla bėhėt permes radio sinjaleve qė e bėn tė lehtė lidhjen dhe konfigurimin e LAN-it nė pėrgjithėsi. Ky fleksibilitet vjen me disa humbje nė aspekt tė sigurisė. Ky shkrim mbulon gabimet e mundshme dhe metodat mbi sigurimin fizik tė WiFi rrjetave me qėllim qė lexuesi tė mbron mė mire ato.

Rrjetat pa tela janė duke u pėrhapur shpejt ēdokund. Pėr shembull Prishtina varet nė kėso lloj lidhje pėr komunikimin mes Internet Kafenjėve nėpėr qytet. Gjatė kohės qė ecim nėpėr vendbanim ne jemi tė rrethuar me miliona bajta tė shėnimeve qė janė duke udhėtuar nėpėr hapėsirė. Pėrparėsia e pėrdorimit tė Wireless LAN (WLAN) shpesh mbi-vlerėsohet pėrtej rrezikut potencial qė ajo mund tė bart. Fatkeqėsisht shumica e shfrytėzuesve do tė sakrifikon sigurimin pėr lėvizshmėri. Kėtu edhe qėndron problemi me rrjeta pa tela, edhe pse ekzistojnė metoda pėr sigurimin e tyre.
Ekzistojnė rrjeta pike-nė-pikė (point-to-point) dhe klient/server. Kėto tė dytat zakonisht pėrbėjnė Access Point (AP) qė ėshtė njė pajisje e rrjetit qė ofron lidhjen pa tela pėr klientėt. Ekzistojnė katėr loje tė rrjetave pa tela: Bluetooth, IrDA, HomeRF (SWAP) dhe WECA (WiFi).

Bluetooth nuk do tė mbulohet gjerėsisht nė kėtė shkrim dhe zakonisht pėrdoret pėr komunikim tė distances sė vogėl mes pajisjeve/komponenteve elektronike.

IrDA (Infrared Data Association) ėshtė standard pėr komunikimin infra-kuq nė mes tė makinave. Kjo kėrkon pamje tė hapur nė tė mes pranuesit dhe dėrguesit.

HomeRF dhe WECA janė rrjeta tė bazuara nė IEEE 802.11 familja e specifikimeve qė do tė mbulohet nė kėtė shkrim.

802.11

IEEE me 1997 aprovoi standardin 802.11, apo Wireless LAN. Kjo familje e standardeve ėshtė specifikim pėr lidhshmėrine e rrjetave pa tela pėrmes radio valėve. Ekzistojnė disa 802.11 specifikime dhe gjitha pėrmbajnė Ethernet protokolin dhe Carrier Sense Multiple Access with Colision Avoidance (CSMA/CA). Familja e 802.11 pėrbėhėt nga 802.11a, b, d, e, g, h, i, j, k dhe x.

Faktet dhe Rreziqet

Me WLAN ne i hapim dyert shfrytėzuesve tė pa-autorizuar. Identifikimi i shfrytėzuesve bėhet mė vėshtirė.

WLAN lejon:

Zbulimin e informatės sekrete (fjalėkalimeve, shėnimeve sekrete). Pėrmes WLAN kjo informatė ėshtė prezente nė ajėr nė krahasim me LAN tradicional nė tė cilin gjendet nė tela. Kjo bėn tė lehtė mbledhjėn e kėtyre informatave pėrmes "nuhatjės" (Ang: Sniffing). Me pikjėn e kėtyre informatave thyerja e mėtejshme e rrjetit ėshtė e mundur.
Humbja e besueshmėrisė dhe integritetit tė shėnimeve. Informatat e rėndėsishme mund tė ndėrrojnė, dėmtohen apo fshihen nga personat e pa-autorizuar.
Detektimi i thyerjeve, problemeve bėhėt mė i vėshtirė. Nė LAN tradicional ėshtė mė lehtė tė zbulohen nuhatėsit nė krahasim me WLAN.

Mėnyra e Thyerjes

Shumica e shfrytėzuesve mbikqyrin qėshtjen e sigurimit. Shumica mendojnė qė radio valet nuk e lėshojnė ndėrtesėn apo vendin ku rrjeti pėrdorėt. Nė fakt rreziqet e njejta qė janė tė pranishme nė LAN tradicional janė edhe nė WLAN, por nė tė dytėn mundėsitė e detektimit janė mė tė vėshtira nga administratori dhe sulmuesi ka qasje mė tė lehtė. Me rrjeta me tela sulmuesit mė tė rrezikshėm vijnė nga Brenda por me WiFi ky kufi zgjerohet dhe ēdokush mund tė shėndrohet nė shfrytėzues tė brendshėm.
Sinjalet e WiFi janė mjaft tė fuqishme qė tė deportojnė pėrtej mureve tė ndėrtesės. Dyert dhe dritaret nuk janė pengesa kėshtu qė nė kėto pjesė sinjali kalon me fuqi mė tė madhe. Mund tė ndodhė qė sulmuesi vendos njė AP tė tyre nė rrjet nė ndonjė vend qė ka pamje direkte nga jasht, kjo me qėllim qė ai/ajo tė ketė qasje nga jashtė. Nga e kaluara dihen teknika tė fshehjes sė AP mes librave, nėn tulla tė kulmit me qėllim qė sinjali tė pėrhapet edhe mė large. Pėr sulmuesit qė kanė nevojė pėr qasje nga distancat mė tė mėdha se 300 m, antenat pėrforėcuese duhet tė pėrdorėn, gjė qė e bėn detektimin e tyre mė tė lehtė por nė tė njejtėn kohė nėnkupton qė sulmuesi ėshtė person me pėrvojė tė madhe dhe ndoshta e ndėroton antenėn e cila ėshtė e fshehur mire. Teknika tė njohura tė fshehjes janė vendosja e antenės nė korrnizė tė pikturės apo integrimi I antenės me mobile.
Telefonat celularė gjithashtu mund tė jenė pike e sulmit. Sulmuesi mund tė lidhė kompjuterin fletore (laptop qė ėshtė i lidhur nė LAN) pėrmes GPRS nė Internet dhe nė kėtė mėnyrė tė ketė qasje nga jashtė.
Por problemi mė i madh qėndron me administrimin e WLAN. Administratorėt zakonisht pėrdorin DHCP dhe nuk zbatojnė filtrim apo kriptim nė rrjetin e tyre, gjė qė lejon qasje tė thjeshtė e tė lehtė nga jashtė.

Ndalja e Sulmuesve

Si administrator i WLAN-it gjėja e parė qė duhet bėrė ėshtė tė zvogėlohet sasia e radio sinjaleve qė lėshojnė ndėrtesėn. Duhet vendosur mirė se ku tė pozicionohen AP. Hapi tjetėr ėshtė "izolimi" i ndėrtesės qė mund tė bėhėt nė kėto mėnyra:

Mbėshtjellja e mureve tė brendshme me shtresa metalike.
Instalimi i qelqit termo-izolues qė dobėson radio dhe IR sinjalet.
Pėrdorimi i perdeve Veneciane metalike.
Vendosja e kutisė WLAN (vendi qė pėrmban hub-at, switch-at, router-at) largė mureve tė jashtme dhe pikave tė dobėta nė ndėrtesė.
Pėrdorimi i ngjyrės metalike pėr mure.
Dobėsimi i forces sė sinjalit duke e ndryshuar fuqinė e transmetuesit.

Kėto hapa do tė mbrojnė rrjetin nga sulmet por edhe nga ndėrhyrjet (interference) e pa qėllishme.

Detektimi i Thyrjeve

Disa sisteme mund tė ndėrtohen pėr tė detektuar thyerjet.

Sistemi pėr Detektim tė Pikjeve (SDP) pėrbėhėt nga pranuesit tė vendosur pėrgjatė perimetrit tė ndėrtesės. Kėta pranues janė tė drejtuar drejtė ndėrtesės dhe roli i tyre ėshtė detektimi i sinjalizimit tė jashtėzakonshėm.
Stacionet Pasive pėr Vėzhgim (SPV) janė tė ngjajshme me SDP por zakonisht tė vendosura nė brendi tė ndėrtesės. Roli i tyre ėshtė detektimi i ēfardo sinjali tė panjohur. Kėto mund tė pėrdoren pėr zbulimin e MAC adresave tė pa-njohura, MAC adresave tė klonuara ose frame-ave pėr ri-autentifikim.
Kontrollimi i rrjetit nė formė tė "fshirjes" mund tė zbulon burime tė pa-autorizuara tė sinjaleve. Kėto mund tė bėhėn duke u shėtitur nėpėr zonėn e rrjetit pa tela me pranues pasiv pėr WiFi ose me syza pėr vėzhgim nė natė pėr infra-kuq.

Sigurimi i Rrjetit nga Brenda

Shėnimet nė rrjetė duhet tė jenė tė kriptuara. Krijimi i tunelit tė sigurtė pėrmes IPSec ėshtė njė nga zgjidhjet mė tė mira. Metoda tjera janė pėrdorimi i Secure Socket Layer (SSL).
Autentifikimi ėshtė i nevojshėm gjithashtu. Infrastruktura e 802.11x lejon pėrdorimin e Extensible Authentification Protocol (EAP) pėr autentifikimin e WiFi pranuesve. Administratori i rrjetit nuk duhet mbėshtetur nė kėto metoda pėr sigurim total mbasi qė shumė protokole si WAP dhe EAP janė zbuluar tė kenė prekshmėri dhe dobėsi qė lejojnė thyerjen e rrjetit.
Integriteti i shėnimeve nė 802.11 rrjeta bėhet pėrmes metodės qė nuk ėshtė asgje mė shumė se Circular Reduncancy Check (CRC), qė ėshtė parashikuar pėr detektimin e gabimeve nė transmetim. Pra mos u mbėshtetni nė kėtė.

Si Sulmohet Viktima?


Nga njė shfrytėzues nė USENET vjen njė koment qė tregon se sa ėshtė e thjeshtė thyerja dhe mbledhja e informative nga rrjetat pa tela :


“Ėshtė shumė thjeshtė, drejtoj makinėn rreth qytetit me WiFi kartelėn dhe kėrkoj rrjeta me DHCP tė aktivuar, me njė script tė shkurtėr qė e kam shkruar kompjuteri mė lajmėron pėr zbulimin e rrjetave tė tilla.”

Pra pėr zbulimin e rrjetave tė tilla pėrdoren skenerėt (programe/aplikacione kompjuterike). Lloje tė tilla janė Kismet pėr Linux apo NetStumbler pėr Windows. Kompjuteri gjithashtu mund tė jetė i lidhur me GPS qė pėrdoret pėr shėnimin e pozicionit tė rrjetit. Nė rast qė vėreni dikend duke u shėtitur nė automjet me kompjuter ėshtė shumė e mundur qė personi ėshtė duke u marr me hobin e quajtur “wardriving”. Ekzistojnė faqe nė Internet qė pėrmbajnė informata mbi rrjeta pa tela tė hapura sė bashku me pozicionet e tyre.

Pėrfundimi

Si fjalė e fundit do tė ishte mirė tė thuhet qė sigurimi fizik i rrjetit ėshtė vetėm njė aspekt dhe ndoshta mė sekondare pėr njė rrjet sesa sigurimi softuerik i WiFi. Metodat e pėrmendura mė lartė nuk do tė jenė tė nevojshme pėr rrjetat personale por shėrbejnė mė shumė si masa tė shtuara tė sigurimit dhe janė gati tė pafuqishme nė rast qė sigurimi softuerik i rrjetit ėshtė i tejdobėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Hyrje mbi Sigurimin Fizik tė Rrjetave Pa Tela - Wireless
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tutorials & Mesime-
Kėrce tek: