ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
El-FuegoNumri i postimeve : 159
Join date : 12/06/2008
Age : 105
Location : Peja Morder City

MesazhTitulli: Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr?   Sat Jun 14, 2008 2:52 am

Vlen per ata qe kan Windows XP
Nė versionin profesional tė Windows XP nuk ėshtė nevoja tė instalosh asnjė program, sepse Windows vjen me programin Remote Desktop Connection qė tė lejon ta pėrdorėsh kompjuterin nga rrjeti, njėsoj sikur ta kishe pėrpara. Ndiq hapat nė vazhdim pėr tė pregatitur kompjuterat dhe pėr tė bėrė lidhjen.


Nė kompjuterin e shtėpisė

1. Krijo njė llogari nė kompjuterin e shtėpisė dhe vendosi njė fjalėkalim tė mirė. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė mos futen tė tjerėt nė kompjuterin tėnd.

2. Aktivizo "Remote Desktop Connection"
- start > settings > control panel > system
- hap tabelėn "remote"
- aktivizo opsionin "allow users to connect remotely to this computer"
- nėse llogaria qė krijove nė hapin 1 nuk ėshtė llogari administratori, atėherė shtyp butonin "select remote users", shtyp butonin "add" dhe shkruaj emrin e llogarisė. Administratorėt e kompjuterit kanė leje automatikisht. Tani kompjuteri ėshtė gati tė pranojė lidhje nga rrjeti.

3. Gjej IP ose emrin e kompjuterit nė rrjet
Nėse kompjuteri i shtėpisė ka lidhje tė drejtpėrdrejtė me internetin (dmth IP publike), mėnyra mė e lehtė pėr tė gjetur IP ėshtė duke hapur faqen kliko ketu ....

Mėnyrja tjetėr pėr tė gjetur IP ėshtė duke hapur start > run > cmd dhe tė shtypėsh komandėn ipconfig. Nėse kompjuterat qė do lidhen janė nė tė njėjtin rrjet lokal (zyre ose shtėpie), atėherė nuk ėshtė nevoja e IP, por mjafton emri i kompjuterit. Emrin e gjen tek start > settings > control panel > system > tabela "computer name". Mbaje shėnim IP dhe emrin e kompjuterit.


Nė kompjuterin e zyrės (rrjet/internet)

4. Hap programin "Remote Desktop Connection". Nė Windows XP e gjen tek menuja [start > programs > accessories > communications > remoted desktop connection] ose tek [start > run > mstsc]. Nėse kompjuteri i zyrės nuk ka Windows XP, tė duhet tė shkarkosh "Remote Desktop Client" nga faqja e Microsoft kliko ketu ...

5. Tek kutia e kompjuterit shkruaj IP ose emrin e kompjuterit qė do tė kontrollosh (atė qė mbajte shėnim nė hapin 3 mė lart) dhe shtyp butonin "connect" qė tė bėhet lidhja. Nėse ēdo gjė shkon siē duhet, tani do shikosh ekranin e kompjuterit tė shtėpisė qė do tė kėrkojė tė identifikohesh dhe pastaj mund ta pėrdorėsh njėsoj sikur tė ishe nė shtėpi. Kur shkėput lidhjen, kompjuteri i shtė***ė kyēet dhe kompjuteri qėndron ashtu siē e le. Kjo ėshtė gjė e mirė sepse mund tė vėsh njė program nė punė dhe kur kthehesh nė shtėpi e gjen tė mbaruar punėn.


Nėse lidhja dėshton

1. Kontrollo qė kompjuteri i shtėpisė ėshtė ndezur, ėshtė lidhur nė internet, dhe IP ėshtė e saktė. Shumica e lidhjeve tė internetit ofrojnė IP tė ndryshme sa herė qė lidhesh.

2. Nėse kompjuteri i shtėpisė lidhet nė internet nėpėrmjet njė kompjuteri tjetėr ose njė routeri, atėherė routeri duhet konfiguruar qė porta TCP: 3389 tė jetė e hapur.

3. Nėse kompjuterat pėrdorin firewall, ndrysho konfiguracionin qė tė mos bllokojė portėn TCP: 3389.

4. Shiko nėse janė hapur shėrbimet e nevojshme.
- Hap start > run > services.msc
- Gjej shėrbimet "terminal services" dhe "remote desktop help session manager". Tek kolona "startup type" duhet tė jenė "manual" ose "automatic". Nėse do ta pėrdorėsh shpesh programin, ndryshoji nė "automatic" qė tė bėhet pak mė shpejt lidhja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si ta kontrollojmė kompjuterin nga njė kompjuter tjetėr?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tutorials & Mesime-
Kėrce tek: