ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
PORNO genta double beqiri druri numri BAJRAM loja gjata celular dashuri anglisht shkronja komandat nika 2012 meda gashi nokia ismajli elvana krasniqi murlan dashurie numrin kosoves
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 60 pėr qind e popullatės sė botės posedojnė celularė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: 60 pėr qind e popullatės sė botės posedojnė celularė   Mon Mar 09, 2009 12:52 pm


60 pėr qind e popullatės sė botės posedojnė celularė
Pėrdorimi i telefonave celularė ėshtė rritur dukshėm gjatė shtatė viteve tė fundit, derisa numri i parapaguesve nė botė ka kėrcyer nga njė miliard nė vitin 2002 nė 4.1 miliardė nė fund tė vitit tė kaluar, thuhet nė njė raport tė lėshuar nga Kombet e Bashkuara.
Vala befasuese e pėrdorimit tė telefonave celularė ėshtė shėnuar nė shtetet nė zhvillim, ku tani celularėt janė pajisje mė tė adhuruara nė mesin e botės sė varfėr. Nė Afrikė, pėr shembull, 28 pėr qind e popullatės aktualisht posedojnė celularė, derisa para nėntė vitesh kjo shifėr ka qenė vetėm dy pėr qind. Nė anėn tjetėr, shtetet nė zhvillim pėrbėjnė madje dy tė tretat e pėrdoruesve tė telefonave celularė.

Besohet se arsyeja kryesore e blerjes sė madhe tė celularėve ėshtė paraqitja e shėrbimit pėr transferim tė parave i cili u mundėson njerėzve qė pa shkuar nė bankė t’i dėrgojnė dikujt para me anė tė porosive SMS.

Nė raportin e organizatės sė Kombeve tė Bashkuara po ashtu theksohet se pėrdorimi i internetit ėshtė dyfishuar, derisa tė dhėnat e fundit flasin se njė nga pesė pėrdorues apo 23 pėr qind e popullatės sė botės kanė qasje nė internet. Megjithatė, vendet e varfra edhe mė tutje mbesin prapa kur interneti ėshtė nė pyetje.

Suedia ėshtė shteti mė i avancuar kur bėhet fjalė pėr pėrdorimin e teknologjive komunikuese dhe tė informacionit. Pasojnė Koreja e Jugut, Danimarka, Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Franca, Gjermania dhe Japonia.

Nė Birmani ėshtė shėnuar trendi mė i madh i rritjes sė pėrdorimit tė internetit. Megjithatė, qeveria ushtarake e Birmanisė ka ndaluar pėrdorimin e internetit tė cilin shpesh e pėrdorin grupet disidente, derisa blogerėt i ka dėrguar nė burg.

Nė anėn tjetėr, e ashtuquajtura “ndarja digjitale” nė mes tė varfėrve dhe tė pasurve ka mbetur e pandryshuar nė periudhėn prej vitit 2002 deri nė 2007.

Ekspertėt e KB-sė parashohin se recesioni global do tė ndikojė edhe nė zhvillimin e teknologjive telekomunikuese nė mbarė botėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
60 pėr qind e popullatės sė botės posedojnė celularė
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: