ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Rreth 650 milionė pėrdorues tė internetit nė Kinė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Rreth 650 milionė pėrdorues tė internetit nė Kinė   Thu Jan 15, 2009 3:59 pm


Rreth 650 milionė pėrdorues tė internetit nė Kinė
Numri i pėrdoruesve tė internetit nė Kinė, edhe ashtu mė i madhi nė botė, ėshtė rritur edhe pėr 298 milionė njerėz.
Kjo paraqet rritje tė numrit tė pėrdoruesve prej 41.9 pėr qind nė krahasim me vitin paraprak dhe ajo vazhdon tė jetė e shpejtė, ka deklaruar Qendra informative kineze pėr rrjetet kompjuterike (CINIC), njofton BBC.

Raporti gjithashtu tregon njė numėr tė madh tė madh tė njerėzve nė Kinė tė cilėt kanė qasje nė internet nėpėrmes celularit.

Nė raportin e CINIC gjithashtu vėrehet se pėrdorimi i internetit shpėrndahet mė shumė nė vende tė vogla sesa nė qytete.

Nė fund tė vitit 2008 numri i pėrdoruesve tė internetit nė Kinė, e cila ka 1.3 miliardė banorė, ka qenė pothuajse i njėjtė me numrin e pėrgjithshėm tė popullatės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Numri i pėrdoruesve nėpėr zonat rurale ka shėnuar rritje enorme prej 60.8 pėr qind, nė 84.6 milionė njerėz, nė krahasim me rritjen shumė mė modeste prej 35.6 pėr qind nė zonat urbane, thuhet nė raport.

Nė raportin e CINIC thuhet se 117.6 milionė njerėz kanė pasur qasje nė internet nėpėrmes celularit, qė paraqet rritje prej 133 pėr qind nė krahasim me vitin 2007.

Nxėnėsit dhe studentėt janė fuqia mė e madhe e pėrdoruesve mobil tė internetit: 43.5 pėr qind i kanė pėrdorur celularėt e tyre pėr tė lexuar lajmet online, tė shkarkojnė muzikė, tė kontrollojnė postėn elektronike apo pėr gjėra tjera.

Kina me 633.8 milionė pėrdorues tė celularėve javėn e kaluar ka lėshuar licencėn e shumėpritur pėr gjeneratėn e tretė (3-G) tė celularėve pėr operatorėt China Mobile, China Telecom e China Unicom.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Rreth 650 milionė pėrdorues tė internetit nė Kinė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: