ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Nė Macworld u paraqit Macbook Pro i ri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
vissariNumri i postimeve : 163
Join date : 03/01/2009
Age : 27
Location : kosovo

MesazhTitulli: Nė Macworld u paraqit Macbook Pro i ri   Wed Jan 07, 2009 4:23 pm


Nė panairin e sivjetmė Macworld kompania Apple ka paraqitur edhe paketat e re softuerike iLife e iWork si dhe modelin e ri tė laptopit Macbook Pro me ekran 17 inēėsh.

Pas paralajmėrimeve se bėhet fjalė pėr Macworldin e fundit, pritjet zakonisht tė mėdha qė e rrethojnė kėtė panair kishin rėnė. Nė pajtim me kėtė, Apple nuk ka paraqitur asgjė revolucionare, derisa produkti mė interesant i ri ėshtė pikėrisht laptopi 17 inēėsh - Macbook Pro.

Ky laptop paraqet majėn e ofertės sė Apple, e ai dallohet sipas rezolucionit prej 1920 x 1200 pikselash me ekran pa shkėlqim, qė do tė gėzojė ata tė cilėt nuk mund tė durojnė ekranet reflektuese tė cilėt kohėve tė fundit pėr ndonjė arsye bizare po integrohen nė shumicėn e laptopėve.

Sa i pėrket lidhjeve nė tė janė tri porte USB, ai Mini DisplayPort dhe FireWire 800. Ajo qė gjendet nė vet laptopin ėshtė bukur standarde: procesorėt mė tė ri C2D nga prodhuesi Intel, deri nė 8 GB RAM memorie dhe pėrzgjedhja nė mes tė njė vargu tė kartelave grafike NVIDIA. Interesante ėshtė bateria, e cila nuk mund tė ndėrrohet, por sipas Apple ajo mund tė furnizojė laptopin pėr tetė orė rresht dhe tė pėrballojė rreth 1.000 mbushje.

Nga risitė softuerike nė tė gjendet edhe versioni i ri paketės sė programeve pėr pėrdoruesit shtėpiak iLife 09 si dhe paketės pėr zyre iWork 09. Nė mesin e risive mė interesantja duket tė jetė iWork.com, versioni online i iWork i cili paraqet pandan pėr Google Docs dhe me vete sjell mundėsinė e ruajtjes sė dhėnave online, pėrpunimin dhe shkėmbimin e dokumenteve.
Nė fund, ja vlen tė pėrkujtohen thashethemet e ndryshme tė cilat e kanė rrethuar Macworldin e sivjetmė, e tė cilat nuk kanė ngjarė: nuk ka iPhone Nano, nuk ka Mac Mini tė ri e as iMac, e nuk ka qenė as vet Steve Jobs tė cilit nuk po i ecėn mbarė puna me shėndet.

Megjithatė, kompanisė Apple po i ecėn mirė, rezultatet afariste janė tė shkėlqyera (nė 2008 janė shitur 9.7 milionė kompjuterė Mac), prandaj prej tyre edhe nė tė ardhmen mund tė presim produkte tė shkėlqyera dhe interesante.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nė Macworld u paraqit Macbook Pro i ri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: