ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Celularė tė cilėt zbulojnė HIV-in, malarien...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Celularė tė cilėt zbulojnė HIV-in, malarien...   Sat Dec 27, 2008 8:03 pm


Celularė tė cilėt zbulojnė HIV-in, malarien...
Zbulimi sensacional i njė grupi tė shkencėtarėve nga universiteti UCLA nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ka pėrshkuar botėn kėto ditė. Lajmi se telefonat celularė mund tė zbulojnė sėmundjet dhe tė analizojnė gjakun do tė mund t’i ndihmonte mjekėsisė, por edhe tė zvogėlojė shpenzimet e mėdha.
Ekrani LED, filtrat plastik dhe disa tela do tė mund tė zėvendėsonin makinat e mėdha, me tė cilat punojnė shumė teknikė tė cilėt me dorė identifikojnė qelizat e gjakut nėn mikroskop.

Shkencėtarėt e UCLA kanė modeluar telefonin celular nė pajisjen mobile pėr testimin e gjakut e cila ėshtė nė gjendje tė detektoj virusin e HIV-it, malaries dhe sėmundjeve tjera.

Njėrėn prej pajisjeve tė para tė kėtij lloji e ka prodhuar kompania Sony Ericsson. Testuesi pėrdorė dritė tė filtruar e cila ndriēon qelizat e gjakut dhe i dėrgon tė dhėnat softuerit i cili i pėrpunon dhe i analizon

Pritet qė teknologjia e re, e cila shumė mė e lirė se ajo ekzistuese, do tė mund tė bėnte revolucion nė fushėn e zbulimit tė sėmundjeve dhe viruseve tė ndryshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Celularė tė cilėt zbulojnė HIV-in, malarien...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: