ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Kinezėve u urdhėrohet tė kalojnė nė Linux

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Kinezėve u urdhėrohet tė kalojnė nė Linux   Sat Dec 06, 2008 5:46 pm


Kinezėve u urdhėrohet tė kalojnė nė Linux
Tregu kinez i softuerėve ėshtė mė i keqi nė botė sa i pėrket pėrdorimit tė versioneve tė licencuara tė softuerėve. Nė luftė kundėr kėtij fenomeni me masa shtesė pėrfshihet edhe qeveria kineze.
Sipas urdhėresės mė tė re tė ligjvėnėsve kineze, tė miratuar muajin e kaluar, tė gjitha internet kafetė duhet qė menjėherė tė zėvendėsojnė sistemet operative tė paligjshme me ato tė ligjshme. Pronarėve tė kėtyre objekteve u ėshtė ofruar tė blejnė ose kopjet e ligjshme tė Windows, apo nė kompjuterėt e tyre tė instalojnė distribucionin Red Flag nga Linux. Pikėrisht tė dytin e rekomandojnė nė taborin e ligjvėnėsve kineze, derisa sistemi ėshtė pėrpunuar nėn aranzhmanin e tyre.

Pėr fat tė keq, sikurse nė segmentet tjera, edhe kjo urdhėresė funksionon vetėm nė letėr sepse pronarėt e shumtė tė internet kafeve raportojnė se pėrfaqėsuesit e qeverisė i shtyjnė ata qė nė kompjuterėt e tyre tė instalojnė Linux Red Flag, e pėr tė madje duhet tė paguajnė nga 560 euro pėr licencė.

“Mė kanė hyrė nė internet kafe dhe nė 13 kompjuterėt tė cilėt i posedojė me dhunė kanė instaluar Red Flag Linux, si dhe mė kanė shtyrė tė paguaj nga 5.000 juan pėr licencė, dhe atė pėrkundėr faktit se kanė qenė tė instaluar versionet e ligjshme tė Windows XP”, ka thėnė njė pronar anonim i internet kafesė pėr agjencinė e lajmeve Radio Free Asia.

Nė tė njėjtėn kohė, burime tė pavarura kineze tėrheqin vėmendjen se qeveria kineze nė distribucion e Linuxit nė fjalė kanė futur gjėra shtesė tė cilat do t’i mundėsojnė mbikėqyrje dhe pėrcjellje mė tė thjeshtė tė kinezėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kinezėve u urdhėrohet tė kalojnė nė Linux
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: