ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
beqiri BAJRAM meda loja dashuri gashi celular anglisht numri numrin murlan druri gjata kosoves dashurie PORNO double ismajli nika shkronja krasniqi elvana komandat genta 2012 nokia
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Celularėt mund tė hutojnė vozitėsit mė shumė se udhėtarėt

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Celularėt mund tė hutojnė vozitėsit mė shumė se udhėtarėt   Wed Dec 03, 2008 12:43 pm


Celularėt mund tė hutojnė vozitėsit mė shumė se udhėtarėt
Thirrjet me celularė hutojnė shumė mė tepėr sesa udhėtari mė llafazan, duke u shkaktuar vozitėsve qė tė mos kanė vėmendjen e plotė nė vozitje dhe tė bėjnė gabime tė shpeshta trafiku, kanė thėnė hulumtuesit amerikanė tė hėnėn, njofton Reuters.
Madje edhe pėrdorimi i pajisjeve tė cilat nuk vėnė nė funksion duart nuk i bėnė gjėrat aspak mė mirė dhe hulumtuesit besojnė se edhe ju e dini pse – pasagjerėt veprojnė si njė palė sy tė dytė, nganjėherė nuk flasin por edhe ndihmojnė vozitėsin kur e shohin se ai duhet tė manovrojė me timon.

Hulumtimi, i publikuar nė revistėn “Journal of Experimental Psychology: Applied”, i shtohet njė numri tė madh tė fakteve se celularėt mund tė bėjnė vozitjen shumė tė rrezikshme.

Dave Strayer nga universiteti i Utah dhe kolegėt e tij kanė zbuluar nė bazė tė njė vargu tė eksperimenteve tė bėra se sikur pajisjet tė cilat nuk shtynė vozitėsin tė pėrdorė duart e tij po ashtu edhe ato qė nevojiten tė mbahen me dorė janė po aq hutuese.

Ata kanė dėshmuar se biseda nė celular mund tė ngadalėsojė kohėt e reagimit tė vozitėsve tė rinj dhe rritur nė nivelet e vėrejtura tek personat e moshuar, si dhe kanė dėshmuar po ashtu qė vozitėsit tė cilėt pėrdorin celularė janė po aq tė dobėt sa ata tė cilėt legalisht janė tė dehur.

Pėr nevojat e hulumtimit ata kanė testuar 96 persona tė rritur nė mes moshave 18 e 49 vjeēare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Celularėt mund tė hutojnė vozitėsit mė shumė se udhėtarėt
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: