ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Nokia prin nė listėn e teknologjisė sė gjelbėr nga organizata Greenpeace

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Nokia prin nė listėn e teknologjisė sė gjelbėr nga organizata Greenpeace   Fri Nov 28, 2008 1:04 am


Nokia prin nė listėn e teknologjisė sė gjelbėr nga organizata Greenpeace
Greenpeace International, njė nga organizatat mė tė mėdha botėrore pėr mbrojtjen e mjedisit, ka publikuar listėn e dhjetė tė elektronikės “sė gjelbėr” e cila kategorizon kompanitė botėrore sipas kriterit tė mbrojtjes sė mjedisit.
Nokia si shembull

Vendi i parė pėr vetėdijesim ekologjik i ka takuar kompanisė Nokia falė programit tė saj pėr riciklimin e celularėve tė vjetėr si dhe largimin e pėrdorimit tė plastikės pvc nga pajisjet celulare.
Rezultate tė mira kanė shėnuar edhe Sony Ericsson e cila garanton riciklimin, Toshiba, Samsung tė cilat ende e kanė pikė tė dobėt riciklimin dhe Fujitsu-Siemens.

Nė mesin e listės qėndron Motorola e cila ka shėnuar pėrparim tė madh nė shpenzimin e energjisė dhe riciklimin, mirėpo edhe shumė gjėra tjera duhet tė ndryshohen pėr tu bėrė “mė e gjelbėr". Rezultate mė tė dobėta ka realizuar Acer, njė prej prodhuesve mė tė mėdhenj tė laptopėve, pikėrisht pėr shkak tė pėrdorimit tė materialeve helmuese dhe vetėdijen e dobėt pėr riciklim


Apple pėrparon, por ende mbetet “e keqe"

Edhe pse Apple ėshtė gati nė fund tė listės megjithatė ėshtė shėnuar pėrparim falė linjės sė re tė kompjuterėve tė pėrpunuar nga alumini, mirėpo problemi edhe mė tutje, siē pohon Greenpeace, qėndron nė pėrdorimin e substancave helmuese nė iPod i cili ėshtė i shpėrndarė pothuajse nė ēdo shtėpi.
Kompania nga e cila ėshtė pritur mė shumė, qė e zė vendin e parafundit nė listė, ėshtė Microsoft pikėrisht pėr shkak tė pėrdorimit tė kimikateve helmuese nė prodhim dhe pėr mosekzistimin e njė programi pėr pėrkujdesje ndaj pajisjeve tė vjetra.

Nintendo nuk mėrzitet fare pėr ekologjinė?!

Nintendo edhe kėtė vit mban vendin e fundit falė dėshirave tė cilave kurrė nuk i kanė zbatuar nė plane konkrete prandaj edhe mė tutje pėrdorin komponentė helmues, plastikė dhe nuk asnjė lloj programi pėr pėrkujdesje ndaj konzolave tė vjetra tė lojėrave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nokia prin nė listėn e teknologjisė sė gjelbėr nga organizata Greenpeace
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: