ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Televizori 3D holografik mund t&#1105; b&#1105;het realitet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Televizori 3D holografik mund t&#1105; b&#1105;het realitet   Fri Oct 10, 2008 9:56 am


Televizori 3D holografik mund tё bёhet realitet
Paramendojeni: ёshtё duke u zhvilluar finalja e Kupёs Botёrore, Shqipёri-Brazil, apo Kosova triumfon nё Eurovision, dhe ju e pёrjetoni atmosferёn “live” nё tavolinёn tuaj pёrmes televizorit 3-D.
Duket si njё ёndёrr, por gjysma e kёsaj mund tё bёhet realitet sё shpejti, dhe ju tё keni mundёsinё tё keni nё shtёpinё tuaj televizor holografik 3-D.

Teknologjia ecėn me aq hapa tё shpejtё, sa qё shkencёtarёt kanё prodhuar pamje tredimensionale tё cilat mund tё shuhen dhe tё rishkruhen brenda minute.

Ekipi i shkencėtarёve nga Universiteti i Arizonёs qё punon nё kёtё drejtim duket shumё optimist, dhe tashmё e ka thyer barrierėn duke i krijuar pamjet e para tredimensionale tё ndryshueshme.

“Deri tash kemi arritur ta realizojmė kёtё me njё ngjyrё, tash do tё duhet tё punojmė me tri ngjyra. Paraqitja e pamjeve ishte katёr inēe me katёr (10 cm), dhe tash duhet tё bёjmё diēka tё madhe sё paku sa njё ekran kompjuteri”, ka thёnё dr. Nasser Peyghambarian, pjesё e ekipit tё shkencėtarёve nga Universiteti i Arizonės.

Si mund tё duken kёta televizorё holografik? Sipas Peyghambarian, televizorёt holografik 3-D mund tё ndėrtohen si ekrane nё mure, tё cilat shfaqin pamje 3D, me pamjen tё cilёn e japin laserёt prapa murrit, ose kjo mund tё jetё si njё rrafsh horizontal nё njё tabelё me me aparaturё reflektuese holografike nёn tё.

Shkencёtarёt shpresojnė se kjo mund tё arrihen nga pesё deri nё dhjetё vite, sidomos tash pasi qё janė shpjeguar hapat bazё tё ndėrtimit tё saj./Telegrafi/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Televizori 3D holografik mund t&#1105; b&#1105;het realitet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: