ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Celularėt ndikojnė nė kualitetin e spermės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RiRi
Admin
Admin


Numri i postimeve : 114
Join date : 09/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Celularėt ndikojnė nė kualitetin e spermės   Fri Sep 19, 2008 7:18 pmTani ėshtė pothuajse tėrėsisht e qartė se rrezatimi i celularėve nė njė mėnyrė ndikon nė trupin e njerėzve, derisa studimi mė i ri tė cilin e ka kryer Qendra pėr mjekėsi reproduktive nga Cleveland i SHBA-ve ka dėshmuar qė nė masė tė madhe ndikon nė kualitetin e spermės.
Mjekėt nga Qendra pėr mjekėsi reproduktive kanė kryer analizėn e ndikimit tė rrezatimit tė celularit nė mostrat e spermės tė 32 meshkujve tė moshės mesatare, tė cilėt janė ndarė nė dy grupe – testuese dhe kontrolluese. Sperma nga grupi testues i ėshtė nėnshtruar rrezatimit prej 850 Mhz nė largėsi prej 2.5 centimetrash gjatė njė orė, derisa nė grupin kontrollues sperma ėshtė lėnė e paprekur, mirėpo ėshtė mbajtur nė kushtet e njėjta tė temperaturave.

Rezultatet tė cilat i kanė marrė janė bukur indikative – sperma e nėnshtruar ndaj rrezatimit ka treguar rritje tė dukshme tė radikaleve tė lira dhe oksiduesve dhe njė rėnie tė theksuar tė anti-oksiduesve.

Siē njofton Ashok Agarwal, drejtor i kėtij instituti mjekėsor, “kjo e dhėnė ėshtė ekuivalent i rėnies klasike tė kualitetit tė spermės, dhe atė nė segmentin pluskues e jetėgjatėsisė”.

Nė anėn tjetėr, ekspertėt nga Qendra pėr mjekėsi reproduktive pranojnė se kėto rezultate janė fituar nė kushte laboratorike dhe nė realitet mund tė dallojnė dukshėm, pėr shkak tė faktorėve siē ėshtė trashėsia e lėkurės nė herdhe dhe tė ngjashme.

Sido qė tė jetė, meshkujt do tė duhej tė mendonin mirė pėr kėto tė dhėna, posaēėrisht pėr faktin se shumica e tyre ende i bartin celularėt nėpėr xhepa, shumė afėr organit pėr reproduktim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://king-rap.tk
 
Celularėt ndikojnė nė kualitetin e spermės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: