ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
BAJRAM nokia krasniqi loja 2012 genta shkronja dashurie gashi PORNO gjata anglisht nika druri ismajli celular numri kosoves beqiri double elvana dashuri murlan meda numrin komandat
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Shkrimi i SMS-ve mė i rrezikshėm se vozitja ‘e dehur’

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
RiRi
Admin
Admin


Numri i postimeve : 114
Join date : 09/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Shkrimi i SMS-ve mė i rrezikshėm se vozitja ‘e dehur’   Fri Sep 19, 2008 7:15 pmnuk ėshtė ndonjė zbulim i ujit tė vakėt, mirėpo e dhėna se kjo ėshtė mė rrezik sesa tė themi nga vozitja nė gjendje tė alkoolizuar apo nė gjendje tė droguar, kėtė nuk e kemi ditur. Pikėrisht kėtė qė pėrmendėm e pohojnė nga organizata hulumtuese britanike - Transport Research Laboratory.
Transport Research Laboratory ėshtė e themeluar nė vitin 1933 dhe qė prej atėherė merret me hulumtim dhe shėrbime kėshillėdhėnėse nė fushėn e trafikut. Kėsaj radhe kanė vendosur tė hulumtojnė ndikimin e shkrimit dhe leximit tė porosive SMS gjatė vozitjes.

Sipas pohimeve tė kėsaj organizate, reagimi i personave tė cilėt gjatė vozitjes shkruajnė SMS porosisė ėshtė i zvogėluar pėr madje 35 pėr qind, qė ėshtė dukshėm mė shumė prej personave nėn ndikimin e alkoolit apo drogave, reagimet e tė cilėve zvogėlohen pėr 12, respektivisht 21 pėr qind. Po ashtu, ata qė shkruajnė SMS janė mė tė prirė sesa vozitėsit e dehur apo tė droguar tė largohen nga korsia nė tė cilėn janė duke vozitur.

Studimi i pėrgjithshėm ėshtė kryer nė Britani tė Madhe ku gjatė vitit tė kaluar pėr shfrytėzimin e celularit gjatė vozitjes janė dėnuar rreth 144.000 vozitės.

www.trl.co.uk
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://king-rap.tk
 
Shkrimi i SMS-ve mė i rrezikshėm se vozitja ‘e dehur’
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: