ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Super-kompjuteri i parė pėr masa popullore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RiRi
Admin
Admin


Numri i postimeve : 114
Join date : 09/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Super-kompjuteri i parė pėr masa popullore   Fri Sep 19, 2008 7:04 pmDeri mė tani pėr super-kompjuterėt kemi shkruar ekskluzivisht nė kontekstin e mė tė fuqishmėve, mė tė shpejtėve, mė tė shtrenjtėve dhe parametra tė ngjashėm. Na gėzon fakti se pėr herė tė parė mund tė shkruajmė pėr mundėsinė e blerjes sė njė super-kompjuteri pėr pėrdorim shtėpiak.
Nė krejt muhabetin rreth super-kompjuterit ka vendosur tė kyēet edhe Microsoft, derisa bashkėpunimi i kėsaj kompanie me prodhuesin Cray ka rezultuar me modelin CX1, tė cilin pėr nevoja personale mund ta blej kushdo. Natyrisht, ata qė janė tė gatshėm qė pėr kompjuter tė ndajnė 25.000 dollarė e mė shumė.

Pos Microsoftit nė punimin e kompjuterit CX1 ėshtė pėrfshirė edhe Intel, prandaj ky ėshtė super-kompjuteri i parė i cili shfrytėzon procesorėt e prodhuesit nė fjalė.

Si do qė tė jetė, pėr ēmimin fillestar prej 25.000 dollarė shitet CX1, njė super-kompjuter i pajisur deri nė 16 procesorė Intel Xeon, 64 GM memorie sipas numrit tė procesorėve dhe deri nė katėr terabajt tė hapėsirės sė dhėnave.

Sa u pėrket programeve, Cray CX1 ėshtė i bazuar nė platformėn Windows HPC Server 2008, mirėpo nė tė mund tė sillet edhe Red Hat Linux Enterprise v5.

Cray CX1
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://king-rap.tk
 
Super-kompjuteri i parė pėr masa popullore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: