ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RiRi
Admin
Admin


Numri i postimeve : 114
Join date : 09/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė   Wed Sep 10, 2008 9:33 pmKa filluar rrezatimi i parė me thėrrmija atomike nė njė tunel 27 km tė gjatė nė pėrpjekje pėr tė rikrijuar kushtet qė ēuan nė krijimin e universit. Shkencėtarėt vunė nė veprim makinerinė nė njė kompleks tė madh tė vendosur nėn tokė nė Alpet Evropiane.
Nė njė datė tjetėr, njė rrezatim tjetėr do tė dėrgohet nė drejtim tė kundėrt duke copėtuar thėrrmijat me njė forcė kataklizmike.

Pas dhjetė vjet ndėrtimi dhe afro 9 miliardė dollarė kostoje, shkencėtarėt shpresojnė se makineria e madhe pėrplasėse pėr herė tė parė do t'i japė shpejtėsi protoneve gjatė gjithė lėvizjes sė tyre nė njė rreth prej 27 km nė njė dhomė, njofton BBC.

Shkencėtarėt e Qendrės Evropiane pėr Studime Bėrthamore ose CERN shpresojnė se thėrrmijat do tė konfirmojnė disa teori midis tyre shpjegimin e lėndės.

Por disa kritikė janė tė shqetėsuar se fuqia e pėrqendruar mund tė shkaktojė tė ēara tė vogla tė zeza qė mund tė rriten dhe tė shkatėrrojnė universin.

Shkencėtarėt i kanė hedhur poshtė kėto shqetėsime duke thėnė se ata kanė kryer shumė kontrolle sigurie.

Ata thonė se edhe po u krijuan disa vrima tė zeza, ata do tė zhduken nė moment.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://king-rap.tk
 
CERN fillon eksperimentin e madh nėntokė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: