ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 HP rrit fitimin pėr 14 pėr qind

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RiRi
Admin
Admin


Numri i postimeve : 114
Join date : 09/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: HP rrit fitimin pėr 14 pėr qind   Thu Aug 21, 2008 2:04 amProdhuesi mė i madh botėror i kompjuterėve personal, Hewlett-Packard, nė tremujorin e afarizmit pėr kėtė vit ka shėnuar rritje prej rreth 14 pėr qind.

Nga HP ėshtė njoftuar se fitimi ėshtė rritur mė sė shumti pėr shkak tė hyrjeve ndėrkombėtare nga shitja dhe kėrkesa e madhe pėr laptopė. Tremujori, i cili ka pėrfunduar me 31 korrik, ėshtė rritur pėr neto profit tė HP-sė pėr 2.03 miliardė dollarė derisa para njė viti ky profit ka qenė 1.87 miliardė.

Shitja ėshtė rritur pėr dhjetė pėr qind, nė 28 miliardė dollarė, derisa pesė pėr qind kompania ia vesh lėkundjes sė kurseve valutore. Kėrkesa evropiane ėshtė rritur pėr 16 pėr qind, nė 11.2 miliardė dollarė derisa pėrfitimi nga Lindja ėshtė rritur pėr 14 pėr qind, respektivisht, 5.2 miliardė.

Fitimin mė tė vogėl HP-sė ia kanė sjellė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ku ėshtė shėnuar rritje prej 4 pėr qind (11.6 miliardė dollarė).

Nėse shihet nga pikėpamja globale, fitimi nga shitja e kompjuterėve ėshtė rritur pėr 15 pėr qind (10.3 miliardė dollarė) pėr shkakun, siē pohojnė nga HP, e dizajnit tė ri dhe atraktiv tė laptopėve. Rritja e shitjes sė laptopėve ėshtė 26 pėr qind, derisa shitja e desktopėve ėshtė rritur pėr pesė pėr qind.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://king-rap.tk
 
HP rrit fitimin pėr 14 pėr qind
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: