ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Parashihet rritja shtesė e shitjes sė celularėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RiRi
Admin
Admin


Numri i postimeve : 114
Join date : 09/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Parashihet rritja shtesė e shitjes sė celularėve   Fri Aug 08, 2008 4:57 pmDeri nė fund tė kėtij viti, nė botė do tė mund tė shiten rreth 1.3 miliardė telefona celularė, qė do tė ishte 11 pėr qind mė shumė sesa vitin e kaluar, janė prognozat mė tė reja tė shtėpisė analitike Gartner - tė bazuara nė tregues tė kėsaj shitjeje pėr tremujorin e parė dhe pritjet nga tremujori i dytė i kėtij viti.

Nė tremujorin e parė tė kėtij viti, sipas tė dhėnave tė Gartner, nė botė janė shitur 294.3 milionė telefona celularė, derisa pėr tremujorin e dytė parashihet se shitjet do tė sillen prej 300 deri nė 305 milionė njėsi tė celularėve tė shitur.

Gjithsej pritet se shitja e telefonave celularė nė pjesėn e parė tė kėtij viti nė botė do tė mund tė arrinte mbi 600 milionė njėsi, me ē’rast nga Gartner pėrmendin se gjysma e dytė e vitit, posaēėrisht tremujori i tretė, do tė mund tė sjellė shitje mė tė mėdha sesa ajo e dytė.

Edhe pse disa prodhues tė celularėve, si Motorola dhe LG, kanė paralajmėruar mundėsinė e rėnies sė shitjes kėtė vit, nė Gartner besojnė se kėtė vit megjithatė do tė shėnohet rritje, pėr tė cilėn pėrveē produkteve tė reja do t’i shkojė nė favor edhe shitja tradicionale nė fund tė vitit.

Sipas prognozave tė Gartner mė sė shumti telefona celularė deri nė fund tė vitit do tė shiten nė rajon e Azisė dhe Paqėsorit, rreth 470 milionė apo 18 pėr qind mė shumė se mė herėt.

Pason Evropa Perėndimore, ku kjo shitje do tė mund tė arrinte 188 milionė njėsi apo 1.5 mė pak se mė herėt, derisa Amerika Veriore me 186 milionė telefona celularė tė prognozuar pėr shitje do tė ishte nė plus pėr diē mė shumė se 5 pėr qind.

Nė Japoni pritet rėnie e shitjes prej rreth 9 pėr qind nė krahasim me vitin 2007 apo rreth 48 milionė telefona celularė tė shitur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://king-rap.tk
 
Parashihet rritja shtesė e shitjes sė celularėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: