ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Kina - fuqia mė e madhe e internetit nė botė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RiRi
Admin
Admin


Numri i postimeve : 114
Join date : 09/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Kina - fuqia mė e madhe e internetit nė botė   Fri Jul 25, 2008 7:07 pm


Kina - fuqia mė e madhe e internetit nė botė
Tė dhėnat e fundit pėr shfrytėzimin e internetit nė Kinė dėshmojnė se nė kėtė vend, pėrkundėr mbikėqyrjes sė rreptė dhe rregullave qeveritare, ka hiq mė pak se 253 milionė shfrytėzues, qė Kinėn e vendosin edhe pėrpara Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Edhe pse njė evropiani tė rėndomtė censurat dhe ndalesat, me tė cilat pėrballet pėrdoruesi kinez i internetit, i duken si tė papėrmbajtshme, pėrdorimi i internetit nė Kinė rritet pandalshėm. Edhe pse bėhet fjalė vetėm pėr 19.1 pėr qind tė numrit tė pėrgjithshėm tė banorėve, kjo mjafton qė ky shtet tė bėhet superfuqia mė e madhe nė botė e internetit sa i pėrket numrit tė shfrytėzuesve.

Sipas tė dhėnave tė kompanive hulumtuese amerikane, Pew Internet dhe American Life Project, pėrdorimi i internetit nė SHBA ėshtė 71 pėr qind, qė do tė thotė se 223.1 milionė banorė pėrdorin internetin. Kina tani jo vetėm qė e ka kaluar kėtė shifėr, por edhe atė pėr tridhjetė milionė, e gjasat qė SHBA ta arrijė ndonjėherė pothuajse nuk ekzistojnė fare.

Sa u pėrket treguesve financiarė, Kina ėshtė ende larg SHBA-ve, Koresė sė Jugut dhe vendeve tjera. Pėrfitimet e pėrgjithshme tė gjitha kompanive kineze tė internetit pėr vitin 2007 kanė qenė rreth 5.9 miliardė dollarė amerikanė, derisa tė ardhurat vetėm nga reklamimi online nė SHBA pėr kėtė vit kanė qenė 21.2 miliardė dollarė. Mu pėr kėtė ėshtė e qartė se Kina ėshtė tregu i radhės i madh pėr tė cilėn do tė luftojnė gjigantėt si Google e Microsoft.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://king-rap.tk
 
Kina - fuqia mė e madhe e internetit nė botė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..:: INFORMATIKA ::.. :: Tė Rejat e Teknologjis-
Kėrce tek: