ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Adelina Tairi – vullkani i ri nė skenėn muzikore shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dj-babaNumri i postimeve : 60
Join date : 21/07/2008

MesazhTitulli: Adelina Tairi – vullkani i ri nė skenėn muzikore shqiptare   Mon Jul 21, 2008 4:06 pmAdelina Tairi – vullkani i ri nė skenėn muzikore shqiptare
Ėshtė vetėm 15-vjeēare, por qė disa vjet me radhė ka filluar tė dridh skenėn muzikore shqiptare, fillimisht nė Maqedoni, e mė pastaj edhe nė trojet tė tjera shqiptare. Deri mė tash ka marrė njė mori shpėrblimesh nėpėr festivale tė ndryshme – ndėrsa ėshtė duke punuar nė albumin e ri – tė cilin do ta shoqėrojė edhe me disa video-klipe. Ėshtė nxėnėse e shkollės sė muzikės nė Shkup, ndėrsa pėr tė ardhmen ka shumė plane. Kėngėtarja nga Shkupi, Adelina Tairi, flet pėr Telegrafin.
Karriera muzikore e Adelinės, dikur dhe tash?

Kam filluar tė kėndoj qysh nė moshėn 9-vjeēare, kur shpreha dėshirė tė kėndoja nė festivalin “Ylberi”. Aty mė pėrkrahen shumė bashkėpunėtorėt, dhe mora ēmimin e parė nga publiku dhe atė, Atraksioni i mbrėmjes. Mikpritja e publikut mė shtyri dhe mė tepėr tė punoj dhe tė bashkėpunoj mė bashkėpunėtorėt e mi.
Deri mė tash kam realizuar shumė kėngė dhe video-klipe. Deri sa flas pėr karrierėn time profesionale, pėr tė rritur, kam bėrė njė video-klip pėr kėngėn “Narcizoid”, e cila ishte mjaft e suksesshme nė publik, pastaj kėngėn “Bukuroshi i mamit”, “Whisky” e “Gėnjeshtėr


Adelina dhe festivalet. Ku ke marrė pjesė, ēmimet dhe planet pėr festivalet e ardhshme?

Prej kur kam filluar tė kuptoj se kush jam, kam kuptuar njashtu se muzika dhe vallėzimi do tė jenė pjesė pėrbėrėse tė jetės sime. Isha muzikale dhe vallėzoja bukur - gjėra kėto tė cilat ende mė shoqėrojnė, tė paktėn unė mendoj kėshtu.
Nė moshėn 9-vjeēare mė treguan pėr festivalin e fėmijėve, “Ylberi”, festival ky i cili ēdo vit mbahet nė Maqedoni. Me iniciativėn time por edhe tė prindėrve, u paraqita si pjesėmarrėse me kėngėn “Ėndrra” ku edhe fitova dy ēmime - atė tė publikut dhe Atraksioni i mbrėmjes.
Kėto ēmime ishin vetėm njė motivim shtesė pėr tu paraqitur pėrsėri nė kėtė festival, por edhe nė festivalet tė tjera si: “Kosova Fest”, “Diaspora Fest”, “Festivali Ballkanik”, “Pamkids”, “Slatkite Jabuki”. Mblodha shumė ēmime dhe mirėnjohje nė kėto festivale pėr fėmijė, tė cilat ishin motivim tė vazhdoja mė tej dhe tė paraqitesha nė festivalin “Nota Fest” - ku pėr herė tė parė kėndova kėngė e cila u dedikohej tė rriturve, dhe me tė cilėn kėngė fitova dy ēmime - ēmimin e tretė tė publikut dhe ēmimin e mediave.
Pėrkrahja e publikut mė bėri tė vazhdoja tė punoja, prandaj e punova kėngėn “Narcizoid”. Kompozitori i saj ėshtė, Robert Billbillov, tekstin e ka shkruar Avni Qahili, ndėrsa video-klipi ėshtė punuar me produksionin “Tomato”.
Pas realizimit tė video-klipit, vazhdova bashkėpunimin me kompozitorin Maki, i cili kėsaj herė e kompozoi kėngėn “Whisky”. Me kėtė kėngė mora pjesė nė “All star show”, i cili u mbajt nė Tetovė, nė diskotekėn “Golden Gate”, ku fitova vendin e parė nga publiku dhe nga juria - ndėrsa po ashtu fitova edhe kėngėn time mė tė re “Gėnjeshtėr”nga Jovan Jovanov.
Ndoshta e teprova pak, por ja qė kam njė tė kaluar tė dendur, edhe pse me moshė jam vetėm 15-vjeēare. Plane pėr festivale tjera nuk kam tė definuara ende - por mendoj qė, sė shpejti, do tė marrė pjesė nė ndonjė festival, ku ia vlen.

Ke marrė pjesė nė programet e Vitit tė Ri - dhe ku do ta presėsh ndėrrimin e moteve?Adelina dhe jeta private – ēka do tė zbuloni pėr lexuesit tanė?

Po si gjithmonė qė them, nė jetėn private askujt nuk dua t’i ndėrhyjė por nuk dua as mua t’mė ndėrhyjnė dhe nuk preferoj tė flas pėr jetėn time private. Hobi kam muzikėn dhe notin. Pa muzikė nuk mund tė jetoj - nėse njerėzit ushqehen me ushqim unė ushqehem me muzikė. Mėsoj nė shkollėn e mesme tė muzikės - jam nė vitin e dytė. Si instrument kam pianon ndėrsa jam e angazhuar nė solo-kėndim. Shoqėri nuk kam ndonjė tė veēantė - me tė gjithė rri, kam shumė shokė e shoqe, dhe ēdo ditė vetėm sa shtohet numri i tyre.
Lexuesit i kisha befasuar me njė album timin, tė cilin mendoj se do ta pėrfundoj deri kah fundi i pranverės, kur edhe do ta bėj promovimin tim. Nuk dua shumė tė flas, po mė mirė ėshtė tė realizoj e mos tė premtoj.

Kush kujdeset pėr pamjen tėnde, veshjen...?

Pėr pamjen time kujdesem personalisht unė - kujdesem mjaft nė kėtė aspekt. Ndėrsa pėr veshjen time kujdesem unė dhe pėrkrahėsja mė e madhe - qė do ta kisha falėnderuar pėr gjithė mundin e saj dhe pėrkrahjen – mami im, e cila ėshtė e gjithanshme dhe e dua shumė.

Je sprovuar ndonjėherė nė ndonjė spektakėl bukurie, manikenizėm apo diēka tė ngjashme?

Jo nuk kam reklamuar as nuk jam sprovuar nė kėto fusha - megjithėse shumė njerėz mė kanė ofruar njė gjė tė tillė.

Pėr fund. Ēka mund tė presim prej Adelinės nė njė tė ardhme tė afėrt?

Po siē thash dhe me lartė, sė shpejti njė album me njė video-klip. Kam edhe shumė plane tė tjera, po mė mirė le tė mbesin surpriza
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Adelina Tairi – vullkani i ri nė skenėn muzikore shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Kultura ::. :: V.I.P News-
Kėrce tek: