ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 arta aktore e dy filmave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: arta aktore e dy filmave   Thu Jul 17, 2008 1:18 pm


Arta, aktore e dy filmave nė festivalin "Karlovy Vary"
Nė edicionin e 43-tė tė Karlovy Varyt nė Republikėn e Ēekisė, aktorja kosovare, Arta Dobroshi, do tė merr pjesė me dy role tė saja tė cilat i luan nė filmat, "Heshtja e Lornės" dhe "Trishtimi i zonjės Shnadėr".
“Heshtja e Lornės” ėshtė programuar nė seksionin “Open Eyes” tė Festivalit.

Nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Filmit nė Karlovy Vary shfaqen mbi 220 filma ēdo vit nga e gjithė bota. Filmi “Heshtja e Lornės” do tė shfaqet me 5, 8 dhe 11 korrik nė Grand Hall dhe dy salla tjera tė kėtij festivali.

Ēmimi mė i madh qė jepet nė kėtė Festival ėshtė “Crystal Globe” (20.000 dollarė amerikanė). Njė i tillė i jepet kėtė vit aktorit amerikan Robert De Niro pėr kontributin nė kinemanė botėrore.

Ndėrkaq, edhe kinemaja shqiptare prezantohet nė festivalin prestigjioz ndėrkombėtar tė Karlovy Varyt. Lajmin e bėri tė ditur regjisori i filmit “Trishtimi i zonjės Shtajner”, Piro Milkani pėr gazetėn “Shekulli, i cili do tė jetė i pranishėm nė edicionin e 43-tė tė festivalit qė nisi mė 4 dhe mbyllet mė 12 korrik.

Filmi i tij “Trishtimi i zonjės Shnajder” mund tė quhet mė shumė njė film “ēek”, edhe pse regjisorėt, Piro dhe Eno Milkani dhe aktori protagonist, Kreshnik Xhelilaj janė shqiptarė.

Edhe nė kėtė film Arta Dobroshi paraqitet nė njė rol sekondar kurse nė ekipin e filmit tė Milkanit drejtor i fotografisė ėshtė Afrim Spahiu.

Nė Karlovy Vary, “Trishtimi i zonjės Shtajner”, shfaqet premierė ndėrkombėtare nė seksionin e filmit ēek pėr vitin 2007-2008, nė datat 7 dhe 11 korrik. Nė fakt ėshtė njė koproduksion shqiptaro-ēeko-kosovarė, i financuar nga Ēekia, Qendra Kombėtare Shqiptare Kinematografike, Ministria e Kulturės nė Kosovė, ndėrsa historia ėshtė ambientuar e gjitha nė Ēeki, nė vitet e gjashtėdhjeta, nė kohėn kur Milkani studionte kinema nė Pragė. Ėshtė vepra autobiografike e njė shqiptari ku flitet fund e krye ēekisht.

Ka disa filma shqiptarė apo me elementė shqiptarė qė marrin pjesė nė Karlovy Vary.
Nė seksionin konkurrues tė quajtur East of the West , ku jepet njė pėrzgjedhje speciale e filmave mė tė mirė nga Evropa qendrore dhe Lindore.

Nga janari 2007 janė prodhuar rreth 15 vepra nga Hungaria, Rumania, Lituania, Rusia, Estonia, Bosnje Hercegovina, Sllovakia, Ēekia, Polonia, Gjermania, Letonia dhe Shqipėria me “Mao Ce Dunin” e Besnik Bishės. Filmi shfaqet mė 11 korrik nė Theatre Karlovy Vary dhe mė 12 korrik nė Cinema Lįzně III. Tė ftuar do tė jenė regjisori Besnik Bisha dhe skenaristi Besnik Mustafaj.

Nuk ėshtė hera e parė qė Shqipėria merr pjesė nė “West of the East”. Mė parė kanė qenė aty edhe “Syri magjik” i Kujtim Ēashkut dhe “Slogans” i Gjergj Xhuvanit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
arta aktore e dy filmave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Kultura ::. :: V.I.P News-
Kėrce tek: