ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 kledi femrat italjane jan te perkedhelura

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: kledi femrat italjane jan te perkedhelura   Thu Jul 17, 2008 12:50 pm


Kledi Kadiu nuk ka nevojė pėr prezantime. Nė Itali ai ėshtė njė idhull i gjithė adoleshenteve, por i njohur nga tė gjitha moshat. Balerini shqiptar ėshtė i zoti nė punė, pėr tė cilin ėshtė njė pasion para se tė jetė njė zanat.
"Kėrcimi ėshtė njė disiplinė”, ka thėnė ai pėr "Stranieri in Italia". “Tė ndihmon tė pėrballosh vėshtirėsitė dhe tė formosh karakterin tėnd. Ėshtė njė mėnyrė tė menduari, tė menduari ndryshe".

Pas shpatullave tė Kledit ėshtė i njėjti formacion i Akademisė Kombėtare tė Dancit nė Shqipėri dhe eksperienca nė Operėn e Baletit nė Tiranė. Nė Itali ka katėrmbėdhjetė vjet. Aty ka gjetur suksesin televiziv si balerin i parė nė programet e 'Mediasat'. Gjithashtu, nuk i kanė munguar eksperiencat nė kinema. Me njė fjalė, ėshtė njė artist i kompletuar.

Ndihesh shqiptar, italian, apo nė njėjtėn masė nė tė dyja?
Kledi: Kam ende pasaportėn shqiptare dhe ndihem para sė gjithash shqiptar. Por pas kaq vjetėsh tė kaluara kėtu, mjaft karakteristika tė italianėve janė edhe tė miat. Tashmė kam njė mentalitet italian dhe nė Itali ndihem si nė shtėpinė time.

Ke mbėrritur 15 vjet mė parė dhe tashmė ke fituar njė eksperiencė tė madhe. Tė vazhdoje profesionin tėnd kėtu ishte e thjeshtė, e menjėhershme apo jo?

Kledi: Tek ne shteti i jep njė rėndėsi tė madhe atyre qė u dedikohen sportit ose artit. Disa disiplina mund tė kultivoheshin edhe mė mirė. Nė kėmbim duhet tė japėsh maksimumin. Kur mbėrrita kėtu, vazhdova tė kėrceja dhe nuk pata vėshtirėsi pikėrisht pėr shkak tė asaj tė kaluare qė kisha pas shpatullave tė mia.

Pėrgatitja qė kishe marrė nė Shqipėri, pėrbėn pra pėr ty diferencėn. Ti ke avantazhe pėrballė kolegėve tė tu italianė?
Kledi: Nuk mund ta mohoj qė punėn kėtu e nisa i avancuar. Balerinė nuk kishte shumė dhe niveli shpesh linte pėr tė dėshiruar. Unė isha mė i zoti. Nė studion e kėrcimit kolegėt e mi vinin njė herė ose dy nė javė, unė punoja gjithė kohės.

Sot, ēfarė ėshtė Shqipėria dhe ēfarė ėshtė Italia pėr ty?

Kledi: Shqipėria ėshtė atdheu im. Nė Itali gjeta njė stabilitet si nė punė ashtu edhe nė jetėn private. Mė vjen keq qė tashmė ka ndryshuar sjellja ndaj tė huajve. Mė parė kishte mė shumė komunikim, italianėt ishin tė interesuar tė njihnin kultura tė tjera, ishin kuriozė dhe tė hapur. Tashėm menjėherė bėhet diferenca kur thua, "jam roman", "jam shqiptar', qė menjėherė krijon njė klimė tė ftohtė dhe italianėt krijojnė distancė. Sigurisht qė nuk mė ndodh mua, por qė haset shpesh.

Kur flitet pėr tė huaj ose pėr shqiptarė nė veēanti, ēfarė efekti ka mbi ty?


Kledi: Ēfarė duhet tė bėj, qesh. Nga ana tjetėr, ēdo popull ka historinė e vet, identitetin e vet, ka pozitive dhe negative kudo. Nuk ka tė njėjtat buzė ēdo fytyrė. Njė person nuk duhet gjykuar domosdoshmėrish nga kombėsia qė ka. Nė thelb duhet tė ketė


E quan tė pavend alarmin qė ėshtė dhėnė aktualisht nė lidhje me sigurinė pėrballė mjaft emigrantėve?


Kledi: Ėshtė njė situatė e pėrgjithshme, ėshtė krizė ekonomike. Megjithatė, duhet pranuar se italianėt mendojnė: Ja, kjo ka ardhur nga emigrantėt qė na kanė vjedhur punėn", etj. Kėto arsyetime nuk duhet tė jenė. Gjėrat duhen pėrballur me civilitet, qė mendoj se ėshtė njė karakteristikė qė i pėrket kėtij vendi.

Klandestini ėshtė njė i papėrgjegjshėm, dhe i tillė duhet tė konsiderohet kushdo qė kėrkon ndihmėn e rrjetit tė klandestinėve?


Kledi: Nuk mendoj se emigrantėt e parregullt qė vijnė nė Itali, vetėm pėr kėtė fakt mund tė konsiderohen tė papėrgjegjshėm. E quaj mjaft tė gabuar kėtė arsyetim. Edhe klandestinėt janė para sė gjithash njerėz. Nuk ka barazi klandestin-i papėrgjegjshėm.

Ēdo njeri ėshtė ndryshe, ka njė histori ndryshe pas krahėve, qė duhet konsideruar. Por ti ke qenė njė klandestin?


Kledi: Kam hyrė nė Itali nė mėnyrė tė parregullt, por pas pak ditėsh jam kthyer nė Shqipėri. Pastaj kam riardhur nė Itali me njė vizė pėr studim, por nisa tė punoja dhe mė pas i rregullova gjėrat e mia dhe mora lejen e qėndrimit.

Ēfarė tė mungon nga vendi yt i origjinės? Ėshtė njė gjė qė doje ta sillje kėtu?


Kledi: Disa gjėra nuk mund tė transportohen nga njė vend nė tjetrin, siē janė traditat, bėjnė pjesė nė ligjet e njerėzve qė u pėrkasin. Kėshtu qė le t'i lėmė gjėrat aty ku janė nė vendin e tyre, ka mjaft kujtime. Pėr sa u pėrket prindėrve tė mi, i shoh shpesh ata, vijnė kėtu sa herė duan.

Miqtė e vėrtetė janė mė shumė shqiptarė apo italianė?
Kledi: Janė mė shumė shqiptarė. Jam i lumtur qė kam shumė tė tillė.

Dhe janė mė tė mira italianet apo shqiptaret?


Kledi: Kanė karaktere dhe temperament shumė tė ndryshėm. Femrat italiane janė tė pėrkėdhelura. Dhe kur kanė njė gjė nė dorė, nisin ta komandojnė. Femrat shqiptare kanė mė shumė respekt pėrballė mashkullit tė tyre dhe realizojnė njė raport mjaft tė ekuilibruar. Nėse do tė zgjidhja, do tė mė pėlqenin femrat e Perėndimit. Shumė tė shohin dhe tė admirojnė dhe ndoshta mjaft tė kanė zili.

Ēfarė kėshille do t'u jepje atyre qė kanė nevojė tė realizojnė ėndrrat e tyre?


Kledi: Ēdokush duhet tė bėjė nė jetė atė qė pėlqen tė bėjė, pa parė pikėn e finishit. Suksesi u takon pakėve e pėr rrethana tė caktuara mbi tė gjitha. I vetmi objektiv ėshtė tė punosh pėr atė qė tė sfidon; dhe ky ėshtė suksesi i vėrtetė. /balkanweb/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
kledi femrat italjane jan te perkedhelura
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Kultura ::. :: V.I.P News-
Kėrce tek: