ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
BAJRAM nika murlan dashurie komandat shkronja gashi beqiri celular meda dashuri loja gjata elvana numrin anglisht PORNO nokia ismajli numri genta kosoves krasniqi double druri 2012
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Historia Shqiptare

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Historia Shqiptare   Sat Jul 12, 2008 3:12 am

Kriza Lindore

Kriza Lindore e viteve 1875-1878

Kriza Lindore filloi me Kryengritjen e Hercegovinės,mė 1875 e cila u pėrhap edhe nė Bosnjė.
Kryengritja synonte pėrmbysjen e sundimit osman.Forcat Kryengritėse nė sajė tė ndihmės qė morėn nga Serbia,Mali i Zi dhe Rusia si nė vullnetarė ashtu edhe nė armatime,arritėn tė ēlironin pjesėn mė tė madhe tė Bosnjės e Hercegovinės.
Nė Pranėverė tė vitit 1876 edhe nė Bullgari shpėrtheu njė kryengritje por forcat osmane e shuman atė shumė shpejtė.
Nė kėto kushte Serbia dhe Austro-Hungaria si dy shtete qė kishin interesim tė madhė pėr Ballkanin,zhvilluan bisedime nė Janar tė vitit 1877 nėnshkruan njė marėveshje tė fshehtė.Sipas asaj marėveshje Austro-Hungaria do tė qėndronte asnjanėse nė luftėn ndėrmjet Rusisė dhe Perandorisė Osmane dhe pėr kėtė do tė shpėrblehej me marrjen e Bosnjės e Hercegovinės,kurse Rusisė doi njihej e drejta e shtrirjes nė viset lindore tė Ballkanit,nė drejtim tė Bullgarisė.
Nė vitin 1877 Rusia filloi luftėn kundėr Perandorisė Osmane.
Sukseset e ushtrisė krijuan kushte tė favorshme qė kryengritėsit nė Bosnjė e Hercegoinė tė konsolidonin forcat e tyre.Situatėn e shfrytėzuan edhe Serbia e Mali i Zi,tė cilat pushtuan mjaft terruitore kryesisht tė banuara me Shqiptarė-Sanxhakun e Nishit,Hotin,Grudėn,Tivarin dhe Ulqinin.
Ushtritė ruse arritėn nė brigjet e detit Marmara,duke kėrcėnuar Stambollin.Pėrparimi i mėtejmė i tyre u ndal ngase Anglia dhe Austro-Hungaria u kėrcėnuan se do tė viheshin nė anėn e Perandorisė Osmane.Rusėt pushtuan Shėn Stefanin,nė afėrsi tė Stambollit.
Trakati i Shėn Stefannit(3 Mars 1878)
Pas luftėrave ruso-osmane tė viteve 1877-1878,nė Shėn Stefan afėr Stambolli,me 3 Mars 1878 u nėnshkrua Trakati i Paqes midis Rusisė(Trakati i Shėn Stefanit)dhe Perandorisė Osmane.
Me kėtė marėveshje Malit tė Zi do tė i njihej Pavarėsie dhe ai do tė zgjėrohej duke e marrė Podgoricėn,Plavėn,Gucinė,Ulqinin,Tivarin etj.
Serbia do tė zgjėrohej nė jug deri nė Vrajė e Mitrovicė,si dhe do t'i njihej Pavarėsia.
Krijohej Bullgaria e Madhe autonome,e cila do tė shtrihej nė veri nga Danubi deri nė Edrene nė jug,ndėrsa nė Lindje nga Deti i Zi deri nė Drinin e Zi nė Pernėndim.Rumanisė do ti njihej Pavarėsia,Bosnja e Hercegovina i jepej Austro-Hungarisė.
Me kėtė Trakat Rusia dhe Austro-Hungaria u fuqizuan mirė nė Ballkan dhe e detyruan Perandorinė Osmane tė hiqej nga Ballkani 80%(20% e Perandorisė Osmane akoma mbetej duke i sunduar Tokat Shqiptare).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Historia Shqiptare
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Historia Shqiptare-
Kėrce tek: