ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
2012 loja kosoves double murlan elvana numri krasniqi gjata dashurie shkronja nika nokia anglisht komandat BAJRAM druri celular ismajli numrin genta beqiri gashi meda dashuri PORNO
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Gjergj Kastrioti Skenderbeu

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Gjergj Kastrioti Skenderbeu   Sat Jul 12, 2008 3:09 am

Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu lindi mė
6 maj tė vitit 1405 dhe vdiq mė 17 janar tė vitit 1468 ėshtė Heroi Kombėtar i
shqiptarėve, figura mė e shquar nė historinė e shqiptarėve.

Biografia
Skėnderbeu sipas njė prej
versioneve tė menduara tė jenė origjinale


Gjergj Kastrioti ishte djali mė i vogėl i Gjon Kastriotit dhe i princeshės
malazeze Vojsava, fėmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave. Mendohet se
lindi mė 6 maj 1405, u morr peng nga Pushtuesit Osman qė nė moshė tė mitur dhe u
dėrgua nė oborrin e Sulltanit nė Adrianopojė. Atje, zgjuarsia dhe shkathtėsia e
ēuan Gjergjin nė shkollėn e sulltanit (icogllanėve) qė pėrgatiste komandantė e
nėnpunės.

Natyra i kishte dhėnė dhunti mendore e fizike. Atje mori emrin Iskender
(Aleksandėr). Pas mbarimit tė shkollės, Gjergj Kastrioti "(Skėnderi)" kreu
detyra ushtarake nė Ballkan e nė Azinė e Vogėl, duke u dalluar pėr trimėri dhe
pėr kėtė arsye iu dha titulli bej qė do tė thotė i madh, pra Skėnderbeu do tė
thotė Aleksandri i Madh. Ai nuk e harroi kurrė Atdheun e tij tė dashur dhe
priste me padurim rastin tė kthehej nė tokėn qė e lindi. Pėr mėse 12 vjet
(1426-1438) ishte nė Shqipėri. Me vdekjen e tė atit, ai shpresonte t'i zinte
vendin, por nė fakt sulltani e emėroi sanxhakbej jashtė tokave shqiptare.

Megjithatė Skėnderbeu nuk hoqi dorė nga ideja pėr t'u kthyer pėrfundimisht nė
Shqipėri, deri nė vitin kur ai u nis kundėr Janosh Huniadit nėn komandėn e
bejlerbeut tė Rumelisė.

Mė 3 nėntor 1443 nė afėrsi tė Nis***, u ndeshėn dy ushtritė. Ushtria osmane u
shpartallua dhe u tėrhoq nė panik. Skėnderbeu filloi tė zbatonte planin e
kryengritjes, sė bashku me 300 kalorės shqiptarė e me tė nipin Hamza Kastrioti,
u kthye nė Dibėr, ku populli e priti si ēlirimtar. Mori masa pėr pėrforcimin e
rrugėve nga mund tė vinin osmanėt, dhe prej andej iu drejtua Krujės. Me njė
ferman tė rremė shtiu nė dorė qytetin e garnizonin dhe kėshtu mė 28 nėntor 1443
u shpall rimėkėmbja e principatės sė Kastriotėve. Mbi kėshtjellėn e Krujės u
ngrit flamuri me shkabėn e zezė dykrenare.

Fjalimi i Skėnderbeut nxiti frymėn atdhedashėse. Kryengritja ēlirimtare u bė
e pėrgjithshme. Gjatė dhjetorit, Shqipėria e Mesme dhe e Veriut u spastruan nga
forcat osmane, u ēliruan njėra pas tjetrės kėshtjellat e kėsaj zone.

Skėnderbeu ishte organizatori i Kuvendit tė Arbėrit, nė tė cilin u zgjodh si
prijės i Lidhjes Shqiptare tė Lezhės.

Nė janar tė vitit 1468 Skėnderbeu u sėmur gjatė zhvillimit tė njė Kuvendi tė
thirrur nga ai, nė tė cilin ishin tė ftuar tė gjithė princat shqiptarė. Vdiq me
17 Janar 1468 nė Lezhė.

I mbuluar me lavdi, ai u varros nė Lezhė. Shqiptarėt humbėn prijėsin e
lavdishėm qė i udhėhoqi pėr 25 vjet rrjesht. E shoqja me tė birin emigruan,
sikurse edhe njė pjesė e parisė shqiptare, pėr nė Itali.

Epoka e Skėnderbeut nė veprat e Marin Barletit dhe
tė autorėve tė tjerė shqiptarė bashkėkohės
Epopeja e Skėnderbeut e shk. XV dhe vetė figura e Gjergj Kastriotit -
Skėnderbeut ndikoi fuqishėm nė jetė shpirtėrore tė shqiptarėve dhe pėr rritjen e
vetėdijes kombėtare tė tyre. Tė frymėzuar prej tyre, intelektualė tė shquar
shqiptarė, i pasqyruan e i pėrjetuan ato nė vepra historike monumentale, nė tė
cilat nisi jetėn e vet historiografia shqiptare.

Ne fillim tė shek tė XVI (1504) Marin Barleti botoi latinisht veprėn kushtuar
luftės heroike tė shqiptarėve pėr mbrojtjen e Shkodrės, (rrethimi i Shkodrės).
Por vepra qė e lartėsoi figurėn e tij si historian humanist ėshtė “Historia e
jetės dhe e bėmave tė Skėnderbeut”, tė cilėn e botoi latinisht nė Romė rreth
viteve 1508-1510. Kjo vepėr voluminoze njohu shumė ribotime nė gjuhė e nė vende
tė ndryshme tė Evropės. Veprat e M. Barlecit u bėnė burimi mė i rėndėsishėm ku
patriotėt shqiptarė mėsonin historinė e epopesė legjendare tė shk. XV.

Periudha e Skėnderbeut u pėrjetesua edhe nė vepra tė tjera historike nga
bashkėkohėsit e heroit. Njė nga bashkėpunėtorėt e ngushtė tė Skėnderbeut,
Dhimitėr Frengu, shkroi latinisht, nė frymėn e ideve humaniste tė kohės njė
vepėr pėr jetėn e Skėnderbeut. mė disa ndryshime tė vogla ajo ndjek rrethimin e
historisė sė Skėnderbeut tė M. Barletit, qė dėshmon sė kjo vepėr kishte
pasqyruar drejt realitetin historik, tė njohur e tė panjohur edhe nga
bashkėluftėtarėt e afėrt tė Skėnderbeut. Vepra e Dh. Frengut u botua pas vdekjes
sė tij e pėrkthyer italisht, dhe njohu shumė ribotime nė kėtė gjuhe.

Njė vepėr tjetėr e rėndėsishme pėr tė njohur shoqėrinė shqiptarė tė shek. XV
ėshtė “Historia dhe gjenealogjia e shtėpisė sė Muzakajve”, shkruar nė italisht
mė 1510 nga bashkėluftėtari i Skėnderbeut, Gjon Muzaka. Ajo mbeti nė dorėshkrim
dhe, pėr vlerėn qė ka pėr historinė mesjetare shqiptare, botuesi i saj i shek.
tė XIX mė tė drejtė e ka cilėsuar atė si njė “margaritar”.

Gjergj Kastrioti Skėnderbeu - Hero
Kombėtar
Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu (1405 - 17 janar 1468) sintetizon njė epokė tė
tėrė historike qė mori emrin e tij: luftėn njėshekullore kundėr pushtimit osman
(fundi i shek. XIV - fundi i shek. XV). Nėn udhėheqjen e tij, lufta e
shqiptarėve u ngrit nė njė shkallė mė tė lartė e mė tė organizuar dhe shėnoi njė
kthesė vendimtare nė zhvillimin politik tė Shqipėrisė.

Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu ishte pėrfaqėsuesi mė konsekuent dhe mė i
shquar i elitės drejtuese shqiptarė qė udhėhoqi mė vendosmėri frontin e luftės
sė shqiptarėve kundėr pushtuesve osmanė. Ai realizoi tė parin bashkim tė
shqiptarėve, Lidhjen shqiptarė tė Lezhės, e cila hapi rrugėn e krijimit tė
shtetit tė pavarur shqiptar, themeluesi i tė cilit u bė ai vetė.

Kujdes tė veēantė Skėnderbeu i kushtoi ruajtjes sė burimeve tė brendshme
ekonomike, tek tė cilat u mbėshtet lufta. Duke fuqizuar mbrojtjen nė brezin
kufitar, nė lindje e nė jug, ai i dha mundėsi banorėve tė viseve tė lira tė
zhvillonin njė veprimtari ekonomike deri diku normale.

Krahas mbrojtjes sė vendit, Skėnderbeu i kushtoi vėmendje ēlirimit tė viseve
tė pushtuara qė ndikoi nė formimin e mėtejshėm tė lidhjeve mė banorėt e kėtyre
viseve dhe nė forcimin e bashkimin e tė gjithė popullit shqiptar.

Aftėsitė e Skėnderbeut si burrė shteti spikatėn edhe nė marrėdhėniet me
vendet e tjera. Duke pasur tė qartė sė rrezikut osman mund t’i bėhej ballė vetėm
mė sukses vetėm me forca tė bashkuara, Skėnderbeu kėrkoi pareshtur pjesėmarrjen
e vendeve evropiane nė luftė kundėr armikut tė pėrbashkėt.

Nė kushtet e pabarazisė sė theksuar ndėrmjet forcave osmane dhe atyre
shqiptare, Skėnderbeu pėrpunoi strategjinė dhe taktikėn e tij luftarake, nė bazė
tė sė cilės qėndronte mendimi se fitorja nuk mund tė varej nga numri i
ushtarėve. Ai mbante armikun nė alarm tė pėrhershėm, i priste rrugėn e fuqizimet
dhe, pasi e kishte futur nė kurth, e godiste me sulme tė fuqishme e tė
befasishme.

Skėnderbeu u shndėrrua nė simbol tė luftės pėr liri e pavarėsi. Ai mbeti njė
figurė e dashur pėr shqiptarėt edhe pas vdekjes sė tij. Kujtimi i tij mbeti
gjithnjė i gjallė nėpėr kėngėt, gojėdhėnat e tregimet e shumta popullore qė i
dhanė atij tiparet e njė figure legjendare.

Vepra dhe figura e Skėnderbeut kishte pėrmasa dhe rėndėsi evropiane. Ai u
vlerėsua lart nga personalitetet e shquara evropiane tė kohės. Kėtė e dėshmon
edhe fakti sė pėr Skėnderbeun ėshtė shkruar njė literaturė e shumėllojtė, prej
qindra vėllimesh, tė botuara nė shumė gjuhė, dhe nė tė katėr anėt e botės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gjergj Kastrioti Skenderbeu
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Historia Shqiptare-
Kėrce tek: