ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::...
 Home
 Portali
 Forum
 Lista e Antarve
 Galeria
 Lajmet Flash
 Profili
 FAQ
 Testi I Dashuris
favoritos.gif Media & Muzika
 Telivizionet Live
 Video Klipe
 Ruzulltatet Sportive
 Mp3 Falass
 Mp3 RAP
 Kerkesa Muzikore
 Melodi Per Celular
icon_community.gif Argėtim-Zbavitje
 Video Humoristike
 Luani Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi Fotografik
 Tema tė Ndryshme
som_downloads.gif Shkarkime & Links
King-Rap Tolbar
Programe
Shkarko Scripte
Chat Programs
 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko
Moti Momental

Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


Futu nė chat

Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008
HTML clipboard
Top 5 softuerėt antivirus pėr 2008

1. Bit Defender

2. Kaspersky

3. Eset NOD32

4. Trend Micro Antivirus

    plus AntiSpyware 

5. F-Secure Anti-Virus 

SMS Falas nga KING-RaP
Partnerėt
>>> AlBaZeMeR <<<

XoFaCe

->>Ks-MaX <<<---

->> KoSoVa.Li <<<---

 ->> Muzik-Anglisht <<<---

V.I.P Galeri

Top posters
kanuni
 
Xhebraili
 
vissari
 
El-Fuego
 
drini-89
 
RiRi
 
dj-baba
 
dosti
 
king
 
miri
 
Keywords
ismajli druri komandat celular nika beqiri gashi dashurie anglisht numrin BAJRAM krasniqi genta meda elvana loja gjata PORNO kosoves numri double murlan shkronja nokia 2012 dashuri
IP Addressa Juaj&Reklama
IP


Share | 
 

 Ahmet ZOGU 1895-1961

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
kanuni

avatar

Numri i postimeve : 1130
Join date : 10/06/2008

Character sheet
vissi: Lojra

MesazhTitulli: Ahmet ZOGU 1895-1961   Sat Jul 12, 2008 3:07 am

Mė 9 prill 1961 nė Suresnes tė Francės, vdiq Ahmet Zogu, politikan dhe burrė shteti i Shqipėrisė, president i Republikės qė nga 1925 deri nė 1928 dhe mbret qė nga 1928 deri nė 1939.
Ai lindi mė 8 tetor 1895 nė Burgajet tė Matit, nė njė familje tė njohur bajraktarėsh. Pas qėndrimit nė Austri gjatė Luftės I Botėrore, Zogu do tė bėhej lideri i Partisė Popullore. Ai mbajti shumė poste ministrore dhe atė kryeministror nga 1920-a deri kur u detyrua qė tė ikte nė ekzil nė qershor 1924, por u rikthye me ndihmėn e Jugosllavisė nė dhjetor. Mė pas, nė shkurt 1925, ai u zgjodh president i Shqipėrisė dhe nė shtator tė 1928-ės u shpall mbret i shqiptarėve. Zogu pėrfundoi periudhėn e pasturbullimeve politike dhe Shqipėria nėn regjimin e tij gėzoi njė qetėsi relative. Nė 1925, ai filloi tė krijonte njė lidhje tė fortė me Italinė; nė vitin 1926 u nėnshkrua traktati i miqėsisė dhe nė 1927-ėn traktati i sigurisė, duke u lidhur nė njė aleancė ushtarake pėr 20 vjet. Kėshtu, Shqipėria u ndodh njė varėsi tė plotė nga Italia e Musolinit, gjė qė u pėrdor nga ky i fundit pėr ta pushtuar atė nė fillim tė Luftės II Botėrore. Musolini e ktheu Shqipėrinė nė urėn kryesore pėr depėrtimin nė Ballkan, dhe qė nga 1939-a Italia kontrollonte drejtpėrdrejt financat dhe ushtrinė e Shqipėrisė. Zogu u pėrpoq qė ta thyente kėtė zgjedhė qė nė 1932-in, por nuk ia arriti. Mė 7 prill 1939 Musolini e futi Shqipėrinė brenda protektoratit tė tij tė drejtpėrdrejtė. Viktor Emanueli III u shpall mbret i Shqipėrisė, ndėrsa Zogu kishte ikur nė ekzil. Shpresat e tij pėr t’u rikthyer pas luftės u zhgėnjyen nga vendosja e komunizmit nė Shqipėri nėn drejtimin e Enver Hoxhės nė 1945. Shfuqizimi formal i fronit tė tij, ndodhi nė 2 janar 1946, kur Shqipėria u shpall Republikė Demokratike Popullore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ahmet ZOGU 1895-1961
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: .:: Mė Pranė Njėri-Tjetrit ::. :: Historia Shqiptare-
Kėrce tek: